Rondelis (durklas)
Rondelis (angl. rondel, roundel) – vėlyvųjų viduramžių europinis durklas, kurio garda buvo disko formos. Rondelius naudojo įvairūs žmonės, pradedant miestiečiais ir baigiant riteriais.
Konstrukcija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Geležtė būdavo ilga (30 cm ir ilgesnė) ir plona. Viso durklo ilgis būdavo iki 50 cm. Geležtės skerspjūvis būdavo rombinis, lęšio formos ar trikampis. Geležtė paprastai smailėja nuo pat gardos, turi vienus arba dvejus ašmenis ir baigiasi smailiu smaigaliu.
Įkotė eidavo per visą rankeną, kuri būdavo ritinio formos, kaulinė ar medinė.
Rondelio garda buvo ne skersinis, kaip daugelio durklų, o diskas (kartais ovali ar aštuonkampė plokštelė). Iš to bruožo kilęs ir durklo pavadinimas: sen. pranc. rondel, rondelle iš roont (mot. ronde) 'apvalus' + -el, -elle (mažybinė priesaga). Rondelio buoželė būdavo toks pat diskas kaip ir garda arba rutuliukas.
Rondelis buvo skirtas duriamiesiems smūgiams, galėdavo pramušti grandinius šarvus. Plonas smaigalys leisdavo pramušti ir plokštinių šarvų sandūras. Kertamiesiems smūgiams trūko masės, o pjaunamiesiems netiko geležtės forma.
Gamindavo ir rondelius, kurių geležtė būdavo keturbriaunė (kryžiško skerspjūvio). Tokie rondeliai nepritaikyti kirsti ar pjauti. Jie būdavo naudojami tik kaip ginklai ir jų neįmanoma buvo panaudoti kaip peilių.
Naudojimas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Spėjama, kad rondeliai atsirado apie 1300 m., o paplito nuo XIV a. Rondelius nešiodavo prie juosmens ir naudojo tiek kaip kasdieninį peilį, tiek kaip kovinį ginklą kautynėse ar turnyre. Juos naudodavo pargriautiems ar sužeistiems riteriams pribaigti ar priversti pasiduoti.
Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Spotlight: The Rondel Dagger (myArmoury.com article)
- Website about Talhoffers Fetchbuch
- Roundel dagger waster Archyvuota kopija 2007-09-27 iš Wayback Machine projekto. (medinis rondelis treniruotėms)
- plokščiageležtis rondelis ir rondelis su makštimi (dviejų rondelių nuotraukos)
- French Rondel Dagger
- (rondelio ir jo makšties nuotrauka) Archyvuota kopija 2007-09-28 iš Wayback Machine projekto.