Robert Ballard

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Robert Ballard
Robertas Ballardas
Gimė 1942 m. birželio 30 d.
Veikla žymus okeanografas
Commons-logo.svg Vikiteka Robert BallardVikiteka

Robertas Balardas (Robert Duane Ballard, gimė 1942 m. birželio 30 d.) – žymus okeanografas, nuskendusių laivų „Titanikas“, „Bismarkas“, USS „Yorktown“ radėjas, vienas iš giluminių povandeninių ekspedicijų pradininkų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Robertas Balardas gimė JAV Vičitos mieste (Kanzasas) 1942 metais, bet vaikystę praleido Kalifornijoje. Būdamas 19 metų ir padedamas savo tėvo įsidarbino Ocean Systems Group, kur dirbo prie povandeninių aparatų konstravimo. Vėliau studijavo Santa Barbaroje, Kalifornijos universitete chemiją ir geologiją. 1967 metais Balardas buvo pašauktas į kariuomenę ir paskirtas į laivyną. 1974 metais Robertas Balardas įgijo daktaro laipsnį geologijos ir geofizikos srityje.

Viena pirmųjų Roberto Balardo ekspedicijų buvo Project Famous; ekspedicijos metu Balardas atliko vandenyno tyrimus. Vėliau Balardo tyrimai buvo susiję su vandenyno gelmių tyrimais prie Galapagų salynų, tada buvo atrastos floros rūšys, kurios energiją gauna ir maistą sintetina cheminiu būdu. Šie atradimai davė naują impulsą gyvybės paieškoms kitose planetose.

Pasaulinį pripažinimą tyrinėtojas užsitikrino 1985 metais, kuomet buvo rastos legendinio laivo „Titaniko“ nuolaužos. Tikslias laivo koordinates Balardas slėpė norėdamas išvengti grobstymo laivo žūties vietoje. Laivas buvo surastas 3821 metrų gylyje, 24 kilometrais toliau nei iki to laiko buvo manoma. Svarbiausias atradimas, kuris buvo padarytas ekspedicijos metu, tas, kad laivas lūžo pusiau. 2003 metais Balardas sugrįžo į laivo žūties vietą, pasinaudodamas rusų tyrimų laivu „Akademik Mstislav Keldyš“.

Ne mažiau svarbus Roberto Balardo nuopelnas buvo „Bismarko“ laivo žūties vietos radimas 1989 metais. Ši ekspedicija buvo dar sudėtingesnė nei „Titaniko“ paieškos, kadangi laivas buvo nuskendęs 4790 metrų gylyje. 1998 metais jis surado lėktuvnešio USS „Yorktown“ žūties vietą. „Yorktown“ buvo stipriai pažeistas, kuomet dalyvavo mūšyje dėl Midway ir netrukus buvo paskandintas.

Šiuo metu Robertas Balardas yra Institute for Exploration prezidentas, Institute for Archaeological Oceanography direktorius, apdovanotas svarbiais medaliais už nuopelnus tyrinėjant vandenynus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]