Ro-ro

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ro-Ro terminalas Australijoje
Šoninė rampa Ro-Ro laive

ro-ro, arba RO-RO (angl. roll-on/roll-off, nuo roll, 'riedėti, ridenti') – ratuotas transporto priemones pervežančio laivo tipas; taip pat šia sąvoka apibrėžiamos transporto priemonės, kroviniai, terminalai, krantinės.

Laivai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ro-Ro laivas – tai laivas, skirtas riedamiesiems arba ridenamiems kroviniams gabenti. Toks laivas gali būti pakraunamas ir/ar iškraunamas, kai pro pakeltą laivo priekį ar galą kroviniai įvežami ir/ar išvežami ratuotomis transporto priemonėmis. Ro-Ro keleivinis laivas – horizontalaus krovimo laivas, pritaikytas keleiviams ir kroviniams gabenti. Ro-Ro krovininis laivas – horizontalaus krovimo laivas, skirtas tik kroviniams gabenti. Šio tipo laivai skiriasi pagal pastatymą ir įrangą nuo universalių sausakrūvių laivų. Pagrindinis skirtumas – pakrovimo ir iškrovimo darbai vykdomi ne vertikaliai (per liukus), o horizontaliai (per vartus). Šie laivai dar skiriasi padidintu talpumu dėl pervežamų krovinių specifikos. Laivas gali būti aprūpintas ne tik laivagalio, bet ir laivapriekio, šonine aparelėmis, kad laivas galėtų prisišvartuoti ne viena pozicija prie krantinės. Aparelės turėtų saugiai susisiekti su krantine, tada laivas dirba efektyviai.

Ro-Ro laivuose transportuojami Ro-Ro kroviniai: krovininiai automobiliai, vilkikai su puspriekabėmis ir priekabomis, lengvieji automobiliai, traukinių vagonai, kitos transporto priemones ant ratų. Transporto priemonės gali įvažiuoti savo eiga arba būti užvilktos ant laivo specializuotais vilkikais. Ro-Ro krovinius apdoroti uostuose yra paprasčiau: reikalinga minimali laivų įranga. Kroviniai čia paprastai matuojami ne pagal tonažą, o LIM (lanes in metres) metražu.

Terminalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ro-Ro terminaluose transporto priemonės į laivą įvažiuoja savo eiga. Čia perkraunami automobiliai, įvairūs konteineriai, priekabos, cisternos, generaliniai kroviniai, įvairi specializuota įranga. Ro-Ro terminaluose yra patogus krovinių įvežimo būdas, pigesnė terminalo įranga (lyginant su konteinerių terminalais, kur naudojama brangi perkrovimo įranga - galingi kranai, kita technika krovinių apdorojimui).

Ro-Ro terminalą teoriškai galima įrengti prie bet kurios krantinės, tačiau jiems reikalingos didelės teritorijos. Be žemės sklypo, daug kainuoja ir specializuotų krantinių bei kranto ir laivo jungiamųjų konstrukcijų įrengimas. Krovos operacijoms atlikti krantinėje įrengiamos specialios reguliuojamos rampos, kurių aukštis kinta pagal aptarnaujamo laivo tipą, vandens lygį darbų metu. Jos sąveikauja su laivo rampomis, veikiančiomis panašiu principu į pakeliamojo tilto. Sudėtingesni įrengimai naudojami aptarnaujant traukinių keltus, kuomet reikia laivui užimti ne tik jam skirtą poziciją, bet dar būtina jį centruoti geležinkelio bėgių atžvilgiu, naudojat kranto hidraulines sistemas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]