Pereiti prie turinio

Ribinis ryškis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Ribinis ryškis – silpniausios stebimos žvaigždės (arba kito dangaus šviesulio) regimasis ryškis, stebint (registruojant) duotu instrumentu. Ribinis ryškis taip pat priklauso nuo apšviestumo fono.

Kai kuriais atvejais ribinis ryškis reiškia absoliutų aptikimo slenkstį. Moksliniuose tyrimuose ribinis ryškis kartais nusakomas palyginant jį su stebėjimo paklaidomis (pvz., 10 ryškis ties 20 sigma). Kartais ribinis ryškis naudojamas kartu su stebėjimo metodo pavadinimu (pvz., 10 ryškis fotometrijoje. Dažnai tai reiškia, kad tokie detektoriai gali užregistruoti daug silpnesnius signalus, nei kad juos patikimai išmatuoti.)

Tarptautinė Tamsaus Dangaus Asociacija (International Dark-Sky Association) kovoja prieš dangaus taršą bereikalingais šviesos šaltiniais.

Ribinis ryškis mėgėjiškoje astronomijoje

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ribinis ryškis čia yra silpniausia žvaigždė, matoma plika akimi. Žmonių gyvenamose srityse dėl šviesos taršos stebimos tik gana ryškios žvaigždės. Taip, pavyzdžiui, Niujorko pakraščiuose ribinis ryškis yra 4, Niujorko centre, Manhetene ribinis ryškis yra apie 2. Užmiesčiuose ribinis ryškis paprastai yra apie 6.