Rezus faktorius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Rezus faktoriuseritrocitų antigenas (agliutinogenas), esantis tam tikrų beždžionių ir apie 85 % žmonių eritrocituose. Šis faktorius pirmą kartą buvo rastas beždžionių Macaca rhesus kraujyje. Apie 15 proc. žmonių populiacijos šio faktoriaus neturi.

Tie žmonės, kurių kraujyje yra Rh faktorius, turint omenyje kraujo savybes, vadinami rezus teigiamais (Rh+), o tie, kurie jo neturi – rezus neigiamais (Rh-). Šis agliutinogenas skiriasi nuo AB0 kraujo grupių agliutinogenų tuo, kad Rh - žmonės iš anksto neturi antikūno (agliutinino) rezus faktoriui. Jei Rh neturinčiam žmogui bus perpilamas Rh+ kraujas, pasigamins rezus antikūnai ir gali įvykti hemolizė ar šokas.

Rezus antikūnai gali pasigaminti ir Rh - motinos kraujuje nėštumo metu, kai vaisius yra Rh+. Tuomet rezus antikūnai iš motinos kraujo pro placentą gali patekti į vaisiaus kraują. Dėl to neretai vaisius žūva, įvyksta persileidimas arba priešlaikinis negyvo vaisiaus gimdymas. Kartais motina išnešioja tokį vaisių, bet tada naujagimis gali sirgti įgimta hemolizine gelta. Šiuo atveju iš motinos kraujo patekę į vaisiaus kraują rezus antikūnai po gimdymo ardo naujagimio Rh+ eritrocitus. Ši liga nesunkiai pagydoma naujagimiui perpilant kraują, kuris neturi antikūnų prieš Rh+ eritrocitus.