Rachel Ruysch

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Rašelė Reiš (Roiš, ol. Rachel Ruysch, 1664 m. birželio 3 d.(?), Haga, Nyderlandai – 1750 m. rugpjūčio 8 d., Amsterdamas) – XVII a. pb – XVIII a. pirmos pusės Nyderlandų gėlių natiurmortų tapytoja.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rašelė Reiš gimė Hagoje. Pakrikštyta 1664 m. birželio 3 d. Jos tėvas Frederik Ruysch buvo žymus to meto anatomikas ir botanikas, senelis − garsus architektas. Po trejų metų šeima persikėlė į Amsterdamą, kur tėvas gavo profesoriaus postą. Tikriausiai dėl tėvo Reiš įgavo polinkį egzotinių gėlių vaizdavimui, tiksliam detalių piešimui. Nuo 15 metų Rašelę Reiš apmokė tapybos žymus natiurmortų kūrėjas iš Delfto Vilemas van Alstas. Reiš daugiausiai specializavosi gėlių natiurmortuose. Po vedybų su portretistu Juriaen Pool, Reiš 1693 m. persikėlė į Hagą, kur 1701 m. su vyru įstojo į Hagos tapytojų gildiją. Reiš natiurmortai susilaukė didelio populiarumo.

1708−1716 m. Reiš gyveno Diuseldorfe ir dirbo elektoriui palatinui Johann Wilhelm von der Pfalz. Elektorius pasiuntė Toskanos didžiajam hercogui Kozimui III de Medičiui Reiš „Natiurmortą su vaisiais, gėlėmis ir vabzdžiais“ į Florenciją. Šis paveikslas buvo pakabintas Uficiuose 1753 m. ir tapo vienu žinomiausių Reiš kūrinių. Po elektoriaus palatino mirties 1716 m. Reiš grįžo į Olandiją. Jos kūrybinė karjera neturėjo nuosmukių apie 60 metų. Rašelė Reiš susilaukė 10 vaikų. Mirė 1750 m. rugpjūčio 8 d. Amsterdame. Jos natiurmortai tapyti tamsiame fone, panašiai kaip Vilemo van Alsto. Naujesnės kartos tapytojas Janas van Heisumas pradėjo naudoti šviesų foną.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]