Rūta Zandavaitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Rūta Zandavaitė (1949 m. liepos 6 d. Akmeniškių k., Šilutės r.), choro dirigentė.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmąsias muzikos žinias gavo iš savo tėvo pedagogo. 1969 baigė Žemaičių Naumiesčio vidurinę mokyklą, 19701971 skambinti fortepijonu mokėsi Šilutės vaikų muzikos mokyklos vakariniame skyriuje (mokyt. L. Kasputis). 19711972 choro dirigavimo mokėsi Šiaulių aukštesniojoje muzikos mokykloje (dėst. V. Žvirblis), o 19721976 choro dirigavimo studijas tęsė Lietuvos valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetuose (dėst. S. Jareckaitė).

19761980 Šilalės rajoninių kultūros namų meno vadovė. Pirmiausia suorganizavo švietimo darbuotojų mišrųjį chorą, kuris 1977 respublikiniame konkurse „Dainuoja darbo Lietuva" laimėjo antrąją vietą. Paskui subūrė moterų chorą ir jį parengė 1980 respublikinei dainų šventei. 19781979 muziką ir dainavimą dėstė Upynos vidurinėje mokykloje.

Apsigyvenusi Vilniuje, 19801983 privačiai pas D. Krestjanovaitę ir D. Dabeckienę mokėsi skambinti fortepijonu, o pas muzikologę O. Servaitę – muzikos teorijos ir kompozicijos dalykų, savarankiškai studijavo muzikos partitūras ir svajojo Lietuvos valstybinėje konservatorijoje studijuoti kompoziciją. Svajonėms neišsipildžius, 1983 nuvyko į Kaišiadoris ir pradėjo dirbti rajoninių kultūros namų vyr. dirigente. Netrukus čia suorganizavo moterų chorą, kurį per daugelį metų išugdė į gana pajėgų kolektyvą. Chorą parengė 1985 respublikinei dainų šventei, 1990 Lietuvos tautinei dainų šventei ir 1994 I Pasaulio lietuvių dainų šventei Kaune ir Vilniuje. Kolektyvas įvairiose apžiūrose ir konkursuose pelnė prizinių vietų, išmoko sudėtingesnių kūrinių, koncertų surengė ligoninėse ir sanatorijose, dalyvavo savo rajono įvairiuose kultūros renginiuose. Neilgą laiką vadovavo Kaišiadorių profesinės technikos mokyklos merginų chorui ir miesto vokaliniams ansambliams, 19911992 mokytojavo Kaišiadorių 2-ojoje vidurinėje mokykloje, subūrė vaikų vokalinį ansamblį, kurį parengia respublikiniams „Dainų dainelės" konkursams, su juo koncertuoja savo ir kituose rajonuose.

R. Zandavaitė – Šilalės ir Kaišiadorių rajonų dainų švenčių organizatorė ir vyr. dirigentė, kultūros renginių organizatorė ir konsultantė. Parašė instrumentinių kūrinių, dainų chorams ir vokaliniams ansambliams. Minėtinos dainos moterų chorui „O koks gilus dangus“ ir „Rasa“, vaikų chorui „Verkia duonelė", preliudas fortepijonui c – moll.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.