Punsko etnografinis muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Punsko etnografinis muziejusLenkijos kultūros švietimo įstaiga, kurioje surinktas, saugomas ir eksponuojamas pasienio lietuvių etninis materialinis ir dvasinis paveldas. Įsikūręs Punsko lietuvių kultūros namų kelete kambarių. Muziejaus steigėjas ir nepakeičiamas vadovas – mokytojas pensininkas Juozas Vaina.

Ekspoziciją sudaro keletas skyrių. Viename eksponuojami krašto žemdirbystės padargai, įrankiai, namų apyvokos reikmenys. Kitame skyriuje sukaupti kaimo moterų rankdarbiai, pačių siūti rūbai, audimo staklės. Gausi senovinių pinigų kolekcija, draudžiamų lietuviškų knygų lotyniškais rašmenimis rinkinys. Juozas Vaina kartu su Sigitu Birgeliu yra išleidę albumą apie sukauptą materialinės kultūros kolekciją. Atskira stendas skirtas lietuvių transatlantinių lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno atminimui: laikraščių iškarpos su informacija apie didvyrius, medaliai, ženkliukai, gairelės. Yra „Lituanikos” lėktuvo maketas, 1936 m. Marijampolėje išdrožtas koplytstulpis.

Mokytojas Vaina užrašė keletą tūkstančių liaudies dainų, legendų ir kitokių tautosakos pavyzdžių, kurie taip pat saugomi muziejaus fonduose. Kruopščiai surušiuotas Punsko ir Seinų žemės folkloras buvo išleistas 1997 m. ir 1998 m. atskiromis knygomis. Iš pradžių Juozas Vaina surinktus daiktus sandėliavo savo bute, vėliau – Punsko mokykloje ir galiausiai atidarė muziejų Kultūros namuose, pats vesdavo ekskursijas po ekspoziciją. Iš viso fonduose yra sukaupti keletas tūkstančių eksponatų. Etnografinio muziejaus įkūrėjas Juozas Vaina 1999 m. apdovanuotas Jono Basanavičiaus premija.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]