Pereiti prie turinio

Pulpitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Danties pulpos pažeidimas

Pulpitas (lot. pulpitis) – danties pulpos uždegimas. Dažniausiai išsivysto dantyse su giliu kariesu, kai į pulpos kamerą patenka bakterijų išskiriamos medžiagos. Pulpos uždegimas retesniais atvejais gali išsivystyti po dantų traumos arba išplisti iš apydančio audinių, pažeidus stomatologiniais instrumentais ir kt.

Pulpito metu, bakterijų toksinai dirgina pulpos nervus dėl ko atsiranda skausmas. Skausmas būna aštrus, pulsuojantis, gali kilti savaime arba išprovokavus šalčiu ar karščiu, būdingas skausmo pasireiškimas vakare, naktį. Vėlesnėje ligos stadijoje skausmas gali plisti (iradijuoti) į gretimus dantis, į kitas žandikaulio sritis ar kitas galvos sritis.

Uždegiminis procesas gali būti ūminis ir lėtinis. Ūminio uždegimo metu simptomai labiau išreikšti, didesnis skausmas, tuo tarpu lėtinis pulpitas simptomų gali ir neturėti.

Pulpitas taip pat gali būti simptominis ir besimptomis. Besimptomis pulpitas dar skirstomas į:

  • Hiperplastinis (hyperplastica)
  • Vidinė rezorbcija (resorbtio interna)
  • Kanalo kalcifikacija (calcificatio canalis)

Besimptomio pulpito metu klinikinių simptomų nebūna.

Hiperplastinis pulpitas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jis dažniausiai pasireiškia jauno amžiaus pacientams su didele kariozine ertme. Danties pulpa būna atsivėrusi į burnos ertmę ir kramtant pastoviai dirginama, dėl ko pulpos audiniai išveša. Šis audinių padidėjimas matomas kariozinės ertmės dugne. Valgant tokia pulpa gali būti traumuojama, todėl tuo metu atsiranda skausmas, gali kraujuoti.

Vidinė rezorbcija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išsivysto po traumos į dantį, kai yra stiprus imuninis atsakas. Imuninės ląstelės pulpoje pradeda skaidyti savus audinius. Jei rezorbcija vyksta vainikinėje pulpos dalyje, tuomet gali būti rausvos spalvos dėmė danties vainike. Diagnozuojama atliekant radiologinę danties nuotrauką.

Kanalo kalcifikacija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senstant arba esant nuolatiniam neintensyviam dirginimui pulpos kamera ir šaknų kanalai mažėja, nes juose esantys odontoblastai skatina kalcifikacija. Tai neskausmingas procesas. Dantis įgauna gelsvai pilką atspalvį, sumažėja jo jautrumas įvairiems dirgikliams. Toks dantis gali sukelti sunkumų endodontinio gydymo metu. Diagnozė remiasi radiologiniu ištyrimu.