Princas Baltazaras Karolis ant žirgo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Princas Baltazaras Karolis ant žirgo
Menininkas Diegas Velaskesas
Metai apie 1635
Meno kryptis barokas
Medžiagos, technika aliejinis paveikslas, drobė
Matmenys 211,5 x 177 cm
Miestas (vieta) Madridas
Muziejus Prado muziejus

Princas Baltazaras Karolis ant žirgo (kitaip Raito princo Baltazaro Karolio portretas) – ispanų baroko tapytojo Diego Velaskeso (15991660) paveikslas. Yra Prado muziejaus Madride rinkiniuose.

Apie paveikslą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveiksle pavaizduotas Ispanijos karaliaus Pilypo IV sūnus princas Baltazaras Karolis (16291646). Princo motina buvo pirmoji karaliaus žmona Izabelė de Burbon (1603–1644). Mažametis princas pavaizduotas su karvedžio lazda ir generolo juosta. Kūrinys sukurtas bendro Madrido karališkųjų Buen Retiro rūmų dekoravimo metu ir kabojo Salón de Reinos salėje kartu su raitų tėvų, karaliaus ir karalienės, portretais. Aukšta paveikslo pakabinimo vieta tikriausiai sąlygojo šiek tiek iškreiptą, ypač arklio figūroje, perspektyvųjį vaizdavimą.

Velaskeso meistriškumas ypač ženklus vaiko veido tapyboje. Princo šviesus vaikiškas veidas kontrastuoja su aukso papuošimais spindinčiais jo juodais rūbais. Princo pavaizdavimas ant piestu stojančio ar šuolio pozoje žirgo pabrėžia jo aukštą, karališką padėtį. Portretas laikomas vienu geriausių Velaskeso kūryboje. 1818 m. paveikslas įtrauktas į Prado muziejaus Madride ekspoziciją jo atidarymo metu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]