Pereiti prie turinio

Prieš lietų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Prieš lietų

PavadinimasПред дождот
Kilmės šalisŠiaurės Makedonijos vėliava Šiaurės Makedonija
RežisieriusMilčo Mančevski
Prodiuseris (-iai)Marc Baschet
Scenaristas (-ai)Milčo Mančevski
KompozitoriusAnastasia
VaidinaRade Šerbedžija
Katrin Cartlidge
Metai1994
Žanrasdrama
Trukmė113 min.
Kalbamakedonų, albanų, anglų
IMDb įrašas

Prieš lietų (maked. Пред дождот) – 1994 m. Makedonijos filmas, režisuotas Milčo Mančevskio. Filme pasakojamos trys susijusios istorijos, vaizduojančios Balkanų karo žiaurumus. Muziką filmui sukūrė Makedonijos etninės muzikos grupė Anastasia.

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Pirmoji filmo dalis – „Žodžiai“. Veiksmo centre jaunas vienuolis Kirilas, priėmęs tylos įžadus. Savo celėje jis netikėtai randa pasislėpusią albanę Zamirą. Vietiniai ją kaltina žmogžudyste, bet Kirilas jos neišduoda. Vienuoliai sužino apie Kirilo melą ir jį išmeta iš vienuolyno. Jiedu iškeliauja, bet jų kelionė greitai baigiasi.

Antra istorija – „Veidai“. Vaizduojama Londone gyvenanti Ana, dirbanti fotolaboratorijoje. Ji pasimetusi meilėje tarp savo vyro ir karo fotografo Aleksandaro. Tačiau netrukus ji lieka viena – Aleksandaras išvyksta į Makedoniją, o vyras Nikas žūsta per susišaudymą restorane.

Trečioji istorija – „Paveikslai“; ji sujungia dvi prieš tai rodytas istorijas. Aleksandaras po 16 metų grįžta į gimtąją Makedoniją. Grįžęs jis atranda, kad jo gimtasis kaimas nuolat kaunasi su albanų kaimu, o buvę draugai virtę priešais. Aleksandras puoselėja viltį susitikti su jaunystės mylimąja albane Hana. Ji paprašo Aleksandaro išgelbėti jos dukrą Zamirą, pagrobtą makedonų. Jis šį prašymą įvykdo, tačiau nušaunamas saviškių. Zamira pabėga į vienuolyną, taip grįžtama prie filmo pradžios.

  • Katrin Cartlidge – Anne
  • Rade Šerbedžija – Aleksander
  • Grégoire Colin – Kiril
  • Labina Mitevska – Zamira
  • Jay Villiers – Nick
  • Silvija Stojanovska – Hana
  • Josif Josifovski – tėvas Marko
  • Ljupco Bresliski – Mitre

Filmas Prieš lietų buvo gerai įvertintas kritikų ir sulaukė didelio pasisekimo, lyginant su kitais makedonų filmais. Filmas apdovanotas 30 tarptautinių apdovanojimų, tarp jų „Auksiniu Liūtu“ Venecijos filmų festivalyje. Filmas taip pat buvo nominuotas „Oskarui“ kaip geriausias filmas užsienio kalba.