Pereiti prie turinio

Povilas Žadeikis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Povilas Žadeikis
Gimė 1887 m. kovo 26 d.
Parešketis, Varnių valsčius
Mirė 1957 m. gegužės 11 d. (70 metų)
Vašingtonas
Veikla diplomatas, politikas, kariuomenės savanoris
Alma mater Sankt Peterburgo universitetas

Povilas Žadeikis (1887 m. kovo 26 d. Parešketyje, Varnių valsčius – 1957 m. gegužės 11 d. Vašingtone, JAV) – Lietuvos diplomatas, politikas, savanoris.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigęs Palangos progimnaziją, 1907 m. įstojo į Mintaujos gimnaziją. 1912 m. baigė Sankt Peterburgo universiteto Chemijos fakultetą.

Atliko karo prievolę, bet prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, vėl buvo mobilizuotas į Rusijos kariuomenę. Baigęs kursus tapo korpuso radijo ryšio viršininku Serpuchove. Vėliau nusprendė pasitraukti iš kariuomenės ir iki 1918 m. pabaigos dirbo Lietuvos Tarybos repatriacijos komiteto sekretoriumi Petrograde.

1918 m. grįžo į Lietuvą ir stojo į savanorius. Kaune organizavo elektrotechnikos batalioną. Po nepriklausomybės karų nuo 1919 m. rugpjūčio 21 d. laikinai ėjo IV ministrų kabineto krašto apsaugos ministro pareigas. Vėliau dirbo Lietuvos misijos nariu ir kariniu įgaliotiniu JAV (19201921). Vėliau buvo karinės misijos narys Prancūzijoje.

Nuo 1923 m. Lietuvos konsulas JAV. 1928 m. tapo Lietuvos valstybės konsulu Niujorke. 1935 m. paskirtas Lietuvos Respublikos nepaprastuoju pasiuntiniu ir įgaliotuoju ministru Vašingtone. Pareigose dirbo iki mirties. Brolis – Pranciškus Žadeikis.

Turėjo pulkininko leitenanto laipsnį. Yra parašęs keletą knygų.