Piteris Breigelis Jaunesnysis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Piteris Breigelis Jaunesnysis (graviūra, aut. Antonis van Deikas)

Piteris Breigelis Jaunesnysis (ol. Pieter Brueghel, 15641636 m. spalio 30 d., kitais šaltiniais − 1638 m.) – Nyderlandų vėlyvojo renesanso, ankstyvojo baroko flamandų dailininkas, sekęs savo tėvo Piterio Breigelio Vyresniojo maniera.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Piteris Breigelis gimė 1564 m. (ar 1565) Briuselyje. Buvo vyresniuoju žymaus dailininko Piterio Breigelio Vyresniojo sūnumi, todėl, kad atskirti nuo tėvo, pramintas „jaunesniuoju“. Jo jaunesnis brolis Janas Breigelis Vyresnysis, irgi tapo žymiu dailininku. Skirtingai nuo jaunesniojo brolio, Piteris Breigelis Jaunesnysis nesistengė atrasti originalių temų ar vaizdavimo formų, o įkvėpimo ir tiesioginio pavyzdžio sėmėsi iš populiarių tėvo paveikslų. Daugelis Piterio Jaunesniojo darbų buvo tėvo paveikslų kopijos arba labai artimai sekė tiek kompoziciniais, tiek temų sumanymais. Piteris Breigelis Jaunesnysis gyvenimo metu buvo pramintas „pragariškuoju“ dėl raudonos spalvos ir įvairių baidyklių vaizdavimo savo paveiksluose.

Piterio Breigelio Jaunesniojo tėvas mirė, kai jam buvo tik 5 metai. Piešimo pradmenis Piteris, kartu su broliu Janu, tikriausiai išėjo pas senelę Mayken Verhulst. Prieš 1578 m. šeima persikraustė į Antverpeną, kur Piteris tikriausiai mokėsi pas dailininką Gillis van Coninxloo. 1584 ar 1585 m. Piteris Breigelis Jaunesnysis įstojo į Antverpeno Šv. Luko dailininkų gildiją. 1588 m. vedė Elisabeth Goddelet, su kuria susilaukė bent 7 vaikų. Piteris Breigelis Jaunesnysis mirė 1636 m. spalio 10 d. Antverpene. Jo sūnus, irgi Piteris, buvo tėvo ir senelio paveikslų kopijuotojas. Fransas Sneidersas buvo tarp Piterio Breigelio Jaunesniojo mokinių.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]