Pitbulterjeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pitbulterjeras
Standartas: Nepripažįstamas FCI
Ūgis (ties ketera)
Patinas: 45-54 cm
Kalė: 43-51 cm
Svoris
Patinas: 14-27 kg
Kalė: 12-23 kg
Savybės
Plaukas: Trumpas, tankus, blizgantis
Aktyvumas: Aukštas
Intelektas: Aukštas
Temperamentas: Užsispyręs, atkaklus, narsus, bebaimis, agresyvus šunims, prieraišus, savarankiškas, entuziastingas
Tinkamumas apsaugai: Normalus
Tinkamumas tarnybai: Normalus
Vados dydis: 5-10
Ilgaamžiškumas: ~12 m.

Pitbulis, arba pitbulterjeras (angl. Pit Bull) - šunų veislė. Kilmės šalis - JAV. Šiuo pavadinimu taip pat dažnai klaidingai vadinami ir kitų, turinčių panašias fizines savybes, veislių šunys: amerikiečių Stafordšyro terjeras, Stafordšyro bulterjeras ir kai kurie kiti.

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XIX amžiuje Anglijoje, bandant išveisti kovinius šunis, pradėta poruoti buldogus su terjerais. To rezultatas - šunys, pasižymintys jėga, drąsa ir švelnumu artimiesiems. Imigrantai pasiėmė šiuos buldogų ir terjerų mišrūnus į JAV. Amerikiečių pitbulterjerų talentai neliko nepastebėti fermerių ir rančų savininkų, kurie naudojo šiuo šunis pusiau laukinių galvijų ir meitėlių gaudymui, medžioklei, galvijų varymui ir, žinoma, kaip šeimos kompanionus. Taip pat jie auginti ir kovoms. Tai buvo labai populiarūs šunys, vaizduoti plakatuose, reklamose ir vaidinę filmuose.

1898 m. įkurtas United Kennel Club (UKC, antrasis pagal dydį šunų klubas JAV šiais laikais), tada patvirtintas veislės standartas. 1909 metais įkurta American Dog Breeders Association (ADBA), dar viena organizacija, parengusi pitbulterjerų standartą. Abi organizacijos gyvuoja ir šiais laikais, tačiau jų parengti standartai šiek tiek skiriasi. Oficialiajame Amerikos kinologų klube AKC pitbulterjerai užregistruoti amerikiečių Stafordšyro terjerų vardu ir nuo tada veislės atsiskyrė.

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amerikiečių pitbulterjeras vidutinio dydžio, tvirtas, liesokas, ryškiais, apibrėžtais raumenimis. Kailis trumpas, blizgantis. Ausys būna apkarpytos arba neapkarpytos. Priimtinos visos kailio spalvos. Priimtinos nosies spalvos - juoda, mėlyna, šokolado ir raudona.

Elgesys ir charakteris[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Auginami kaip kompanionai ir sportiniai šunys. Visiškai netinka apsaugai.[1] Švelnūs su artimaisiais, labai džiugūs, pasitiki savimi, domisi aplinka. Galima agresija šunims ar kitiems gyvūnams, tačiau skirtingų individų ji skirtingo laipsnio. Agresija žmogui negalima, ją (kaip ir baimę) parodę šunys neturi būti veisiami.


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]