Pirotolas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Pirotolas (angl. pyrotol) – sprogstamoji medžiaga, gaminta po Pirmojo pasaulinio karo iš perteklinių kordito ir kitų bedūmių parakų atsargų, pridedant natrio salietros.

Pirotolas buvo pigus sprogalas, todėl jis buvo pardavinėjamas fermeriams, kurie pirotolu sprogdindavo kelmus, riedulius ir valydavo griovius.[1] Fermeriams pardavinėjamas pirotolas buvo supakuotas cilindro formos gabalais kaip ir dinamitas, bet pusantro karto galingesnis ir daugiau kaip dukart pigesnis.

DuPont kompanija pirotolo gamybą pradėjo 1924 m. rugsėjo 4 d.[2]
Baigiantis po karo likusioms bedūmių parakų atsargoms pirotolo gamyba menkėjo ir vėliau buvo nutraukta. Viso DuPont gamykla pagamino apie 10,5 tūkst. tonų pirotolo.

Katastrofos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 1925 m. spalio 27 d. JAV sudegė DuPont kompanijos pastatas (angl. No. 2 Dynamite Mixing House), kuriame buvo maišomas pirotolas. Vienas žmogus mirė nuo nudegimo.[3]
  • 1927 m. gegužės 18 d. naudojant pirotolą ir dinamitą buvo susprogdinta pradinė mokykla Bath miestelyje (Mičiganas, JAV), o netrukus – automobilis prie jos. Žuvo 45 žmonės (37 mokiniai ir 7 suaugę), 58 buvo sužeisti.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]