Dinamitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dinamito piešinys

Dinamitas – galingesnis nei parakas sprogmuo, kurio sudedamosios dalys yra nitroglicerinas ir sorbento mišinys.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis dinamitas yra kilęs iš graikų kalbos žodžio δυναμις (dunamis), reiškiančio galią, ir priesagos -ιτης (-itēs).

Mišinį 1866 m. išrado ir 1867 m. spalio mėn. užpatentavo švedų chemikas ir inžinierius Alfredas Nobelis.

Išradėjas dinamitą pardavinėjo kaip „Nobelio saugius sprogimo miltelius“. Po pristatymo visuomenei dinamitas tapo labai populiarus parako ir nitroglicerino pakaitalas .

Nobelis griežtai kontroliavo patentą ir nelicencijuotą gamybą greitai uždrausdavo. Bet keletas Jungtinių Amerikos Valstijų verslininkų apėjo patentą, naudodami šiek tiek kitokią formulę. Nepaisant to, dinamitas atnešė Nobeliui didžiulius turtus, kuriuos jis panaudojo steigdamas Nobelio premiją.

Sudėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dinamitą sudaro 3 dalys nitroglicerino, 1 dalis sorbento mišinio ir nedidelis natrio karbonato kiekis. Iš šio mišinio padaromos lazdelės, kurios įvyniojamos į popierių. Dažniausiai dinamitas gaminamas apie 20 cm ilgio ir 2,5 cm storio lazdelėmis, bet būna ir kitokių formų.

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pats nitroglicerinas yra labai sprogus, grynas jis labai jautrus šokui (gali sprogti nuo smūgio), o po kiek laiko tampa dar nestabilesnės būsenos. Dėl to gryną nitrogliceriną pavojinga naudoti ar transportuoti. Sumaišytas su sorbento mišiniu nitroglicerinas tampa nebejautrus smūgiui.

Dinamitas yra gan nejautrus smūgiams ir trinčiai. Sakoma, kad dinamitas sudegs, bet nesprogs, jei bus įmestas į nedidelę ugnį.

Silpnas sprogimas dinamitą detonuoja; tam naudojama sprogdinamoji galvutė ar panašūs prietaisai. Dinamitas taip pat gali būti detonuotas išmirkius lazdelę benzine ir tada padegus.

Ilgai laikant dinamitą, jis „prakaituoja“, t. y., nitroglicerinas prasiskverbia pro sorbentą į paviršių ir ant lazdelės paviršiaus suformuoja gryno skysčio lašelius. Tai sukelia pavojų, ir dėl to sumažėja dinamito panaudojimo galimybės.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dinamitas naudojamas statybose, kalnakasybos pramonėje, povandeniniams sprogdinimams, kasant tunelius, pastatams griauti. Taip pat dinamitas plačiai naudotas kariniuose konfliktuose. Šiuo metu daugelyje sferų dinamitą pakeitė nauji sprogmenys.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]