Pieter de Hooch

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Piteris de Hochas (arba Hogas, ol. Pieter de Hooch, de Hogh, 1629 m. gruodžio 20 – 1684 m. kovo 24 d.) – olandų XVII a. baroko tapytojas. Kasdienių gyvenimo scenų interjere vaizduotojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Piteris de Hochas (kitu tarimo variantu – Hogas, piln. Pieter Hendricksz. de Hooch) gimė, spėjama, 1629 m. Roterdame. Pakrikštytas gruodžio 20 d. reformatų bažnyčioje. Jo tėvas buvo plytų klojėjas, apdirbėjas, motina – žindyvė. Žinoma, kad Piteris de Hochas mokėsi tapybos Harleme pas peizažistą Nicolaes Berchem, kuris, tikriausiai, padarė menką įtaką, nes ankstyviausi De Hocho darbai vaizduoja buitines scenas namų viduje. 1652 m. De Hochas dokumentuotas Delfte, kur buvo liudininkas testamento sudaryme. 1653 m. jis paminėtas tarnu ir tapytoju pas turtingą linų ir lino audinių pirklį Justus de la Grange. 1655 m. aprašant jo kolekciją, minimi 11 De Hocho paveikslų. 1653 m. De Hochas minimas krikštynose Leidene. 1654 m. Roterdame vedė Jannetje van der Burch, kuri buvo kilusi iš Delfto. Su ja De Hochas susilaukė septyneto vaikų. Tikriausiai jam įtaką padarė Delfto buitinių scenų tapytojas, žmonos brolis Hendrik van der Burch.

1655 m. De Hochas įstojo į Delfto Šv. Luko dailininkų gildiją. Maždaug tuo metu prasidėjo vaisingiausias De Hocho kūrybos laikotarpis. Panašiai kaip Jan Vermeer, De Hochas daugiausiai vaizdavo pasiturinčių to meto Olandijos biurgerių kasdienes gyvenimo scenas namų aplinkoje, eksperimentavo su šviesos, sklindančios pro langus ir duris, efektais. Nėra jokių žinių apie De Hocho ir Vermejerio ryšius, bet gali būti, kad dailininkai buvo susitikę. 1661 m. De Hochas buvo persikėlęs į Amsterdamą. Nuo 1660-ųjų pabaigos De Hocho paveikslai pradėjo prarasti savo harmoningą spalvų ir šviesos vaizdavimą. Apie vėlesnį De Hocho gyvenimą beveik nėra žinių. 1667 m. mirė jo žmona. Tikriausiai dailininkas buvo giliai paveiktas jos mirties. Piteris de Hochas dokumentuotas palaidotas 1684 m. kovo 24 d. Amsterdame, Saint Anthonis Kerkhof bažnyčioje. Minima, kad jis mirė psichinių ligonių prieglaudoje.[1]

Piteris de Hochas laikomas antru reikšmingiausiu Delfto dailės mokyklos atstovu po Jan Vermeer. Delfte tapytojas praleido tik keletą metų apie 1655−1660 laikotarpyje.[2] Ankstyviausi Hocho darbai datuojami apie 1650 m. Po 1672 m. Hocho paveikslų kokybė ženkliai smuko.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Walter A. Liedtke. „Dutch Paintings in the Metropolitan Museum of Art, Volumes 1-2“. New York, -2007. p.354
  2. Walter A. Liedtke. „Dutch Paintings in the Metropolitan Museum of Art, Volumes 1-2“. New York, -2007. p.354

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg