Pieno milteliai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Pieno milteliai

Pieno milteliai – tirpūs milteliai, gaunami išdžiovinus pasterizuotą karvės pieną.

Milteliai ištirpinami šiltame vandenyje ir taip gaunamas gėrimas, išlaikantis visas šviežiame piene esančias vertingas medžiagas. Dabar gaminami gerai tirpstantys pieno milteliai.

Pieno milteliai gaminami dėl žymiai ilgesnio galiojimo laiko nei įprasto pieno.

Pieno miltelių gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pieno miltelių gamyba susideda iš tokių operacijų:

  1. Priėmimas, valymas, aušinimas;
  2. Normalizavimas ir pasterizavimas;
  3. Homogenizavimas;
  4. Kondensavimas;
  5. Džiovinimas.

Pradinės pieno miltelių gamybos technologijos analogiškos pieno konservų gamybos technologijoms.

Džiovinant purškimo būdu, pienas pasterizuojamas 72-75 °C temperatūra be išlaikymo, o taikant kontakto (plėvinį) būdą, – 63-65 °C 30 min. Normalizuotas ir pasterizuotas pienas patenka į vakuumo aparatą. Toliau karštas (55-60 °C) iki 43-48 % sausųjų medžiagų kiekio sutirštintas pienas homogenizuojamas 10-18 mPa slėgiu. Homogenizuotas pienas, ne žemesnės kaip 40 °C temperatūros, teka į džiovinimo įrenginį.

Purškimu džiovinamas pienas išpurškiamas į cilindro formos bokštą, kuriame dideliu greičiu judėdamas patenka į 140-180 °C oro srovę. Kontakto metu greitai garuojant pieno lašeliuose esančiai drėgmei, purškimo zonoje temperatūra nebūna didelė – iki 60-70 °C. Taip džiovinamo pieno baltymai iš dalies denatūruoja ir koaguliuoja. Išdžiūvusios dalelės nusėda bokšto apatinėje dalyje ir iš ten nuolat surenkamos. Išdžiovinti pieno milteliai surenkami ir fasuojami.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pieno milteliai naudojami vaikiško maisto gamyboje. Nuriebinto pieno milteliai - kulinarijoje, konditerijoje. Dažnai naudojami kepant duoną, batonus, kaip rišamamoji medžiaga mėsos gaminiams.

Prekiaujama įv. gėrimais, pagamintais ir iš pieno miltelių. Prekės etiketėje turi būti nurodyta, kad šio produkto sudėtyje yra pieno milteliai.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]