Patris Lumumba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Patris Emeris Lumumba
pranc. Patrice Émery Lumumba
Anefo 910-9740 De Congolese2 colorized photo.jpg
Patris Lumumba
Gimė 1925 m. liepos 2 d.
Onalujoje
Mirė 1961 m. sausio 17 d. (35 metai)
Veikla Kongo Demokratinės Respublikos politinis veikėjas
Partija 1958 m. Nacionalinis Kongo Sąjūdis
Commons-logo.svg Vikiteka Patris LumumbaVikiteka

Patris Emeris Lumumba (pranc. Patrice Émery Lumumba 1925 m. liepos 2 d. Onalujoje1961 m. sausio 17 d.) – Kongo Demokratinės Respublikos politinis veikėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Patris Lumumba gimė 1925 m. liepos 2 d. Baigęs protestantų mokyklą Lumumba dirbo pašto tarnautoju, buhalteriu ir neetatiniu žurnalistu. Bet sulaukęs trisdešimties įsitraukė į Profesinės sąjungos judėjimą ir pradėjo domėtis politika.

1958 m. jis padėjo įkurti Nacionalinį Kongo Sąjūdį, dalyvavo visos Afrikos konferencijoje Ganoje, kur susitiko su vadovais, primygtinai reikalaujančiais ir kitų Europos kolonijų nepriklausomybės. 1959 m. belgų valdžia jį suėmė už riaušių kurstymą, tačiau buvo paleistas ir 1960 m. pradžioje dalyvavo Briuselyje susitikime, kuris davė kelią Kongo nepriklausomybei birželio 30 d. paskelbti. Kartu su savo partija laimėjęs rinkimus, Lumumba tapo ministru pirmininku.

Kai Jungtinių Tautų pajėgoms nepavyko greitai išspręsti Katangos provincijos atskilimo klausimo, Lumumba kreipėsi į Sovietų Sąjungą. Dėl to prezidentas Kasavubu atleido jį iš pareigų. Ketindamas pasiekti savo rėmėjus šalies viduje, Lumumba pabėgo iš Leopoldvilio, bet buvo sučiuptas ir perduotas Katangos sukilėliams, kurie jį nužudė.

Pagerbdama nužudytą Afrikos lyderį, Sovietų Sąjunga Maskvoje įkūrė Patriso Lumumbos Tautų draugystės universitetą.