Pereiti prie turinio

Pareto kreivė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Pareto kreivė (Pareto diagrama) – grafinis Pareto taisyklės atvaizdavimas, atskirų resursų kumuliatyvi priklausomybė (turto kaupimas, balsavimo rezultatai …) ar sutapimų rezultatai (nuo gyventojų skaičiaus, dalyvių aktyvumo …).

Pareto funkcijos pasiskirstymas skirtingiems k

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Italų sociologas ir ekonomistas Vilfredas Paretas (1848–1923) 1897 metais pastebėjo, kad turtai visuomenėje pasiskirsto pagal taisyklę: padvigubėjus turtui, skaičius žmonių, pasiekusių tam tikrą lygį, sumažėja geometrine progresija su sąlyginai pastovia konstanta.

Šis empirinis modelis konkretaus paaiškinimo neturi, bet buvo bandymų jį modeliuoti.

Buvo modeliuojama pagal dvi bazines prielaidas – gerovė atskiram individui formuojasi keičiantis turtu su kitais (parduodant, apmokant darbą ir t. t.) arba dėl teigiamų ar neigiamų pajamų iš investicijų.

Modelis buvo išbandytas su hipotetine 1000 dalyvių grupe skirtingomis starto sąlygomis. Galiausiai turtas pasiskirstydavo kaip nurodyta Pareto taisyklėje, nepriklausomai nuo pajamų dydžio, jo variacijų ir ryšių tarp subjektų. Buvo išskirti tik du faktoriai, kurie turėjo įtakos kreivės išlinkimui: kuo tarp subjektų buvo daugiau ryšių, tuo buvo mažesnis atotrūkis tarp turtingų ir vargšų ir kuo nestabilesnės buvo pajamos (ar daugiau variacijų), tuo skirtumas tarp turtingiausių ir neturtingiausių didesnis.

Dėl to Paretas priėjo prie išvados, kad turto pasidalinimas visuomenėje užprogramuotas gamtos, tokį efektą galima palyginti, bet negalima panaikinti.

Žiūrėti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]