Pereiti prie turinio

Panini (sumuštinis)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tipinis Panini sumuštinis su kumpiu, salotomis ir pomidorais.

Panini (it. panini, panino , reiškia maža duona) – itališkas sumuštinis, gaminamas iš čiabatos ar michetta duonos, su salotų, kumpio, sūrio, pomidorų ar kt. įdarais. Sumuštiniai patiekiami šilti.

Panini nuo įprasto sumuštinio skiriasi tuo, kad panini turi būti suvožtas. Įdarytas ir pagardintas gali būti įvairiais įdarais ir padažais. Originaliam itališkam paniniui reikalingas specialus grilis, kad sumuštinis būtų stipriai suspaustas. Tuomet į duoną susigeria padažas ir ji tampa drėgna, bet traški.

Panini gaminimui duona rekomenduojama su žolelėmis, alyvuogėmis, geriau nevartoti baltos purios ar forminės duonos. Kitose šalyse (ne Italijoje) gaminama iš įvairių duonos rūšių, ne tik čiabatos ar michetta. Duona yra perpjaunama per pusę ir įdaroma delikatesiniu įdaru. Įdarui tinka ant grotelių kepta mėsa, kumpis, saliamio dešra, sūriai (dažnai vartojamas parmidžano sūris), daržovės. Panini skoniui sustiprinti pilami padažai, kurie pagaminti su bazilikais, alyvuogėmis, saulėje džiovintais pomidorais, tinka majonezas, pomidorų ar balzaminis padažai. Daržovės gali būti šviežios, marinuotos, keptos. Sumuštiniai kepami ant grotelių orkaitėje, lauke ant grilio arba suspaudžiamoje sumuštinių keptuvėje.

Nors pirmieji paniniai JAV buvo gaminami 1956 m., o receptai Italijoje buvo jau XVI a., šie sumuštiniai tapo populiarūs Milano baruose vadinamuose paninoteche 1970-1980 m.[1]