POS sistemos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

POS sistema (angl. POS point of sale), kitaip kompiuterinis kasos terminalas, yra naudojama vietose, kuriose vyksta atsiskaitymo operacijos. POS sistemą sudaro techninė įranga ir programinė įranga.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Programinė įranga iki 1990-ųjų
Pirmieji elektroniniai kasos aparatai buvo valdomi programinės įrangos, kurios funkcinės ir komunikacinės galimybės buvo ribotos. 1973-ųjų rugpjūtį IBM informavo, kad IBM 3650 ir 3660 parduotuvių sistemos buvo sujungtos į vieną kompiuterinę sistemą, kuri valdė parduotuvių POS 128 IBM 3653/3663 sistemas. Ši kompiuterinė sistema buvo pirmą kartą panaudota komercijoje. Įpusėjus 1974-iesiems ši sistema buvo įdiegta Pathmark tinklo parduotuvėse Naujajame Džersyje ir Dillard's universalinėse parduotuvėse. Viena pirmųjų mikroprocesoriumi kontroliuojama kasos aparatų sistema buvo išrasta William‘o Brobeck‘o ir nuo 1974 metų naudota McDonald's restoranuose.

Modernioji programinė įranga po 1990-ųjų
1992 metais Martin‘as Goodwin‘as ir Bob‘as Henry sukūrė POS sistemos programinę įrangą, kuri galėjo veikti Microsoft Windows platformoje pavadinimu IT Retail. Nuo tada POS sistemų taikymas buvo išvystytas Windows ir Unix platformose. Augant prekybininkų poreikiams, dėl spartaus personalinių kompiuterių technologijų ir programinės įrangos vystymosi, kartu augo ir POS sistemų funkcionalumas.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mažmeninė prekyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

POS sistemos daugiausiai naudojamos mažmeninėje prekyboje. POS sistemą paprastai sudaro: kompiuterinis terminalas, fiskalinis blokas, kasininko ir kliento ekranai, gryniesiems pinigams skirtas stalčius, kvitų spausdintuvas, brūkšninių kodų skaitytuvas bei banko kortelių terminalas. Sistema gali būti komplektuojama ir su taip vadinamomis „check-out“ tipo svarstyklėmis, skirtomis sverti prekes kasininko darbo vietoje. POS sistemų programinė įranga atlieka daugybę funkcijų – pvz., programose yra išvystytos nuolaidų sistemos (promotion), kai galima naudotis kliento nuolaidų (loyalty) ir dovanų kortelėmis, rodyti reklamas klientams, spausdinti reklaminius kuponus ir t. t.

Restoranų veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažniausiai restoranų programinei įrangai pritaikyta POS sistema turi liečiamąjį ekraną, kartais darbui pagreitinti naudojami nešiojami kompiuteriai, bevieliai delninukai (PDA). Naudojantis restoranų POS sistema galima atlikti prekybos operacijas realiu laiku. Naudojantis standartine restoranų POS sistemos programine įranga galima spausdinti kliento sąskaitą, užsakymus virtuvei ir barui, suteikti nuolaidas klientui panaudojant lojalumo korteles, spausdinti ataskaitas. Restoraninės POS sistemos dažnai turi lietimui jautrų ekraną, kompiuteris ir kasininko ekranas gaminami kaip vienas modulis. Taip sutaupomas darbo vietos plotas, nes sistema yra kompaktiška, ją paprasčiau prižiūrėti.

Viešbučiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

POS sistemos programinė įranga įgalina sujungti kliento restorano sąskaitą su kambario sąskaita.

Gamintojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žymiausi restoranų ir viešbučių POS sistemų programinės įrangos gamintojai: