Orų valdymas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Meteorologinis radaras Trakų Vokėje

Orų valdymas – tai sąmoninga veikla, siekiant išvengti žalingo orų poveikio žmonėms ar vertingiems įrenginiams. Apie orų kaitą, kuri pasireiškia kaip nepageidauta žmogaus veiklos pasekmė, rašoma straipsnyje klimato kaita.

Nedidelio masto poveikis orams[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žinant gamtos dėsnius galima išvengti tam tikrų meteorologinių reiškinių nedidelėje teritorijoje, dažniausiai sušvelninat tam tikras orų charakteristikas. Vaisių ir vynuogių auginimo rajonuose šalnų poveikis sušvelninamas paskleidžiant tirštus dūmus, kurie neleidžia greitai išspinduliuoti šilumą nuo žemės paviršiaus. Kovoti su šalnomis padeda ir vandens telkiniai, esantys šalia norimos apsaugoti vietovės.

Stepėse sodinant specialias medžių rūšis galima sudaryti apsaugines miško juostas, kurios sumažina vėjo poveikį išsausinant dirvą. Tuo būdu taip pat padidinamas gruntinio vandens lygis, išsaugoma rasos drėgmė.

Dirbtiniu būdu galima sukelti ir lietų. Šiuo tikslu šaudant specialiomis patrankomis arba iš lėktuvų į esamus debesis įvedami dirbtiniai kondensacijos branduoliai („debesų sėja“). Tai sukelia lašų debesyse padidėjimą ir lietų.

Orų valdymas - tai savaiminis oro keitimas žmogaus sukurtų teršalų. Todėl orai labai staigiai keičiasi, vieną dieną lyja kitą šviečia saulė, o dar kitą sninga. Vienintelis būdas yra saugoti gamtą nuo įvairiausių teršalų.