Okusio rajonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Okusio rajonas
Oecusse
Laiko juosta: (UTC+9)
------ vasaros: (UTC)
Valstybė Rytų Timoro vėliava Rytų Timoras
Administracinis centras Pante Makasaras
Parajoniai 4
Gyventojų (2015) 68 913[1]
Plotas 813,62 km²[1]
Tankumas (2015) 85 žm./km²
ISO 3166-2 TL-OE
Vikiteka Okusio rajonasVikiteka

Okusio rajonas (port. Oecusse, Oecussi, tetum Oe-Kusi, Oekusi) – Rytų Timoro rajonas, esantis šalies vakaruose, pusiau eksklavas, iš trijų pusių supamas Indonezijos (Rytų Nusa Tengarai priklausančio Vakarų Timoro). Administracinis centras – Pante Makasaras.

Seniau rajonas dar vadintas Okusiu-Ambenu (Oekusi-Ambenu, Oecussi-Ambeno).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rajonas yra Timoro saloje, supamas Indonezijos, o šiaurėje skalaujamas Savu jūros. Pietinė dalis aukštesnė (iki 1560 m, Bisae Sunano k.), šiaurėje leidžiasi į žemumas. Svarbiausios upės – Onunas, Tonas. Klimatas karštas ir drėgnas.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinė vietinė tauta – atoniai. Jų kalba (dar vadinama uab meto arba baikenu) plačiai paplitusi. Kaip oficialios kalbos vartojamos tetum ir portugalų. Beveik visi tikintieji – Romos katalikai.

Didesnės gyvenvietės – Pante Makasaras, Pasabė, Sitrana, Bobometas, Bakis, Nitibė, Makelabas, Lifau.

Susisiekimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Okusio rajono žemėlapis

Su pagrindine Rytų Timoro dalimi (sostine Diliu) susisiekiama keltu (vyksta 2 kartus per savaitę, kelionė trunka 12 val.) ir lėktuvu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Okusio ir Ambeno pavadinimai kilo nuo seniau čia gyvavusių atonių karalysčių pavadinimų. 1556 m. į šiose žemėse pradėjo savo veiklą portugalų misionieriai. 1569 m. portugalų žemėlapiuose paminėtas Lifau kaimelis. 1641 m. portugalai atvertė į katalikybę Ambeno, Menos ir Amanubano karalystes ir įtvirtino savo įtaką Timoro vakaruose. Atvykėliai iš Portugalijos (vadinamieji „topazai“) pradėjo varyti prekybą sandalo mediena. 1702 m. Lifau tapo kolonijos sostine, bet „topazai“ veikė savo nuožiūra ir mažai pakluso kolonijinei valdžiai. Galiausiai Vakarų Timore įsigalėjo olandai, sostinė buvo perkelta į Dilį, portugalai neteko dalies savo valdų.

Po 1859 m. Lisabonos sutarties Portugalija ir Nyderlandai oficialiai nustatė savo kolonijų Timore ribas, Okusis liko kaip Portugalijos Timoro eksklavas, apsuptas Olandijos Rytų Indijos. 1912 m. Ambeno valdovas surengė sukilimą prieš portugalus, bet sukilimas buvo numalšintas, Ambeno karalystė sutriuškinta, įsivyravo Okusio karalystė.

1975 m. Okusį okupavo Indonezija (po savaitės – ir likusį Rytų Timorą), bet ir toliau administravo kaip Rytų Timoro dalį. 2002 m. rajonas tapo nepriklausomo Rytų Timoro dalimi.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]