Neutronų spinduliavimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Neutronų spinduliuotėjonizuojančiosios spinduliuotės forma, kuri pasireiškia laisvaisiais neutronais. Tipiški reiškiniai yra branduolio dalijimasis arba branduolių suliejimas, sukeliantis laisvųjų neutronų išsiskyrimą, kurie vėliau reaguoja su kitų atomų branduoliais ir sudaro naujus izotopus, kurie, savo ruožtu, gali sukelti tolesnę neutronų spinduliuotę. Laisvieji neutronai yra nestabilūs, suskaidomi į protoną, elektroną ir plius antinelektroninį neutriną, kurio vidutinis gyvenimo laikas yra 887 sekundės (apie 14 minučių, 47 sekundės).[1]

Neutronų spinduliavimas – neutronų sklidimas iš įvairių įrenginių, kuriuose vyksta branduolinės reakcijos. Neutronus taip pat spinduliuoja ampulės, pripildytos berilio ir radžio miltelių mišinio, elementariųjų dalelių greitintuvai, branduoliniai reaktoriai. Neutronų spinduliavimas atsiranda sprogus branduoliniam šaudmeniui ir yra vienas iš branduolinio sprogimo naikinimo veiksnių, o neutroninių šaudmenų – pagrindinis naikinimo veiksnys.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Improved Determination of the Neutron Lifetime“. Physical Review Letters. 111 (22): 222501. 2013-11-27. doi:10.1103/PhysRevLett.111.222501. PMID 24329445.