Neišleidžiamasis paviršinių nuotekų tvenkinys
Neišleidžiamasis paviršinių nuotekų tvenkinys – dirbtinai sukurtas tvenkinys, naudojamas teršalų iš paviršinių nuotekų pašalinimui, nuotekų debito reguliavimui ir kaip nuotekų valymo įrenginys.[1] Neišleidžiamajame tvenkinyje po lietaus, išleidus perteklinį nuotekų kiekį, lieka nuolatinis nuotekų kiekis.
Veikimo principas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Lietaus vanduo nuo kietųjų dangų surenkamas paviršinių nuotekų surinkimo tinklais ir tiekiamas į neišleidžiamąjį paviršinių nuotekų tvenkinį. Atitekėjęs lietaus kiekis patenka į prieštvankos zoną, esančią paviršinių nuotekų įtekėjimo vietoje.[2] Čia vyksta pirminis valymas – stambių teršalų pašalinimas. Sulaikomos su paviršinėmis nuotekomis atitekėjusios šiukšlės, buteliai, medžių lapai ir pan. tam, kad nepasklistų po visą tvenkinį. Prieštvankos tūris – nuo 15 % iki 30 % visos valyklos tūrio, o šlaitai ir dugnas turi būti sutvirtinti. Toliau vanduo teka į nuolatinio nuotekų kiekio zoną, kur vyksta antrinis valymas – nusodinimas. Nuolatinio nuotekų kiekio zonoje nuotėkos turi išbūti 2 – 4 savaites tam, kad būtų sudarytos palankios vandens augalų, mikroorganizmų ir dumblių augimo ir gyvenimo sąlygos. Teršalai čia mineralizuojami vykstant fiziniams ir biocheminiams procesams. Vandens lygis nuolatinio nuotekų kiekio zonoje priklauso nuo ištekėjimo elemento. Jei vandens lygis tvenkinyje pakyla aukščiau nei yra ištekėjimas (pvz., lietaus metu), vanduo iš tvenkinio palengva išteka. Tačiau esant intensyviam lietui, kai ženkliai pakyla vandens lygis tvenkinyje ir vanduo nespėja ištekėti per ištekio vamzdį, paviršinės nuotekos iš neišleidžiamojo tvenkinio gali pradėti lietis per avarinę nuopylą.
Pagrindinės charakteristikos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Neišleidžiamasis paviršinių nuotekų tvenkinys pasižymi tokiomis charakteristikomis:
- Turi pastovų paviršinių nuotekų tūrį.
- Sulaiko atitekantį srautą ir mažina eroziją.
- Išlygina nuotekų debitą patenkantį į atvirus telkinius.
- Mažina teršalų emisiją.
- Pašalina dalį ištirpusių medžiagų.
- Adsorbuoja smulkias kietąsias daleles.
Priežiūra
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Neišleidžiamasis paviršinių nuotekų tvenkinys savo funkciją gali atlikti ir esant minimaliai priežiūrai. Tačiau reguliarūs patikrinimai yra būtini.
Būtina reguliariai:
- pašalinti stambius teršalus iš prieštvankos zonos.
- tikrinti tvenkinio dugno būklę ir išvalyti jį nuo nuosėdų.
- tikrinti įtekėjimo ir ištekėjimo vamzdžių būklę, apsaugoti juos nuo užsikimšimo.
- prižiūrėti, kad tvenkinys per daug neužželtų ir nesumažėtų jo efektyvumas.
Pritaikymo galimybės
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Neišleidžiamasis paviršinių nuotekų tvenkinys dažniausiai yra projektuojamas žemiausiose reljefo vietose, kur lietaus vanduo gali atitekėti savitaka.
Įrengimo vietoje dirvožemis turėtų būti nepralaidus vandeniui, kad į tvenkinį nesisunkų gruntinis vanduo arba iš tvenkinio vanduo nesisunktų į gruntą.[3] Dėl šios priežasties neišleidžiamasis paviršinių nuotekų tvenkinys gali būti projektuojamas ir iš gelžbetonio.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ http://www.crwa.org/hs-fs/hub/311892/file-634371474-pdf/Our_Work_/Blue_Cities_Initiative/Resources/Stormwater_BMPs/CRWA_Wet_Pond.pdf Archyvuota kopija 2018-04-17 iš Wayback Machine projekto.
- ↑ https://stormwater.pca.state.mn.us/index.php?title=Stormwater_wet_pond_fact_sheet
- ↑ http://www.njstormwater.org/pdf/tech_man_6_12_wet_ponds.pdf Archyvuota kopija 2018-04-17 iš Wayback Machine projekto.