Mūrinis prikazas
Mūrinis prikazas (rus. Каменный приказ), Mūrų reikalų prikazas (rus. Приказ каменных дел) - viena centrinių Rusijos valdymo įstaigų XVI-XVII a., vadovavusi valdiškai mūrinių (akmeninių ir plytinių) statinių statybai ir atitinkamų statybinių medžiagų gamybai bei tinkamos darbo jėgos komplektavimui, rinkusi mokesčius už statybinio akmens gavybą ir kalkių degimą.
Prikazas pirmą kartą paminėtas apie 1583 m. Žinoma, kad 1615-1700 m. veikė nuolatos. 1700-1728 m. buvo Didžiųjų rūmų prikazo (Приказ Большого дворца) dalis (vadinamasis stalas), tuomet tvarkė didžiųjų kunigaikščių ir caro ūkius.
1775-1782 m. prikazas vėl veikė Maskvoje, užsiimdamas Maskvos tvarkymu pagal 1774-75 m. parengtą generalinį Maskvos planą. Tuo metu prikazui vadovavo Maskvos generalgubernatorius. Prikazas tvarkė visus valdiškas ir privačias plytines ir čerpių dirbtuves, darbininkų mūrininkų reikalus. Prikazas prižiūrėjo, kad Maskvos dalyse Kitaigorode (Китай-город) ir Baltajame mieste (Белый город) būtų statomi tik mūriniai pastatai.
Prikazui priklausė:
- Architektūros klasė - architektų, jų padėjėjų ir mokinių grupė
- mokykla, rengusi jaunus žmones mokytis architektūros. Tam ji rinkdavo 9-16 m. vaikus ir jaunuolius iš Maskvos įgulos mokyklos ir raznočincų.
1782 m. Mūrinis prikazas buvo likviduotas, jo funkcijos perduotos policijos institucijai, kuri vadinosi Управa благочиния. Privačių mūrinių statinių statybos klausimus ėmė tvarkyti Miesto statinių kontora (Конторa городских строений).