Mutantas (Marvel Comics)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Mutantas Marvel visatoje - asmuo, turintis vadinamąjį X geną, kuris įgalina asmenį išreikšti antžmogiškas galias. Dažniausiai mutantai minimi X-Menų serijos komiksuose. Teigiama, kad mutantai yra sekanti žmonijos evoliucijos grandis. Terminas "mutantas" galioja tik tiems, kas nuo gimimo turi X geną. Tie, kas savo galias įgijo dėl kažkokios išorinės jėgos, vadinami "mutatais".

Apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visi mutantai turi X geną, kuris gali būti perduodamas per keletą kartų, tačiau nepasireikšti jokiame žmoguje. Tačiau genui pasireiškus, žmogus įgyją antžmogiškų galių. Galios būna įvairios ir nenuspėjamos. Jos pasireiškia asmeniui lytiškai subrendus. Tačiau žinomi atvejai, kai galios paisreikšdavo ir vaikystėje ar net būnant gimdoje.

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

OMEGA: Omega lygio mutantai turi aukščiausio lygio galias. Jie yra galingesni už Alfa lygio mutantus.

ALFA: Alfa lygio mutantai turi labai galingas ir naudingas mutanto galias ir jokių trūkumų, tokių išvaizdos pakitimai.

BETA: Beta yra taip galingi kaip alfa, bet jie turi tam tikrus fizinius pokyčius.

GAMA: Gama yra taip pat galingi mutantai, bet jie turi žymius fizinius pokyčius. Šitie pakeitimai daro jų gyvenimą labai komplikuotu, nes labai lengva pasakyti, kad asmuo yra mutantas.

DELTA: Delta lygio mutantai turi nedidelio lygio antžmogiškas galias. Kaip Alfa, jie neturi jokių fizinių pokyčių. Dauguma Deltų net nežino, kad jie yra mutantai.

EPSILON: Epsilon turi smulkias antžmogiškas galias ir žymius fizinius trūkumus. Juos lengva pažinti vien pažvelgus.

Mutavę žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mutavę žmonės nuo mutantų skiriasi tuo, kad jie antgamtines galias įgija dėl technologijos ar kitokių šalutinių veiksnių, o ne dėl X geno. Populiariausias pavyzdys būtų Žmogus-voras jis savo galias įgavo, kai jam įkando radioaktyvus voras. Fantastiškas Ketvertas savo galias įgavo, kai jie patyrė radioaktyvių kosminių dulkių lietų. Kapitonas Amerika galias įgijo, kai išgėrė Superkario Serumą. Apibendrinus, didžioji dalis galias turinčių Marvel herojų yra mutavę žmonės.


pavyzdžiui kaip filme iksmenai mutantai galintys valdyti metala, sakaityti mintis, greitai išsigydantys žaizdas,mokantys keisti žmogaus išvaizda ir pavidala „Iksmenai“ (angl. X-Men) – 2000 m. JAV fantastinis filmas. Pagrindiniai filmo veikėjai X-Menai, ypatingomis galiomis apdovanoti žmonės. Didžioji filmo siužeto dalis yra adaptuota iš X-Men komiksų. Visame pasaulyje filmas uždirbo 294 mln. JAV dolerių.


  Aktorius – filmo veikėjas
  Hugh Jackman – Loganas/Ernis
  Patrick Stewart – profesorius Čarlzas Ksavjeras
  Ian McKellen – Erikas Lenšeris/Magnetas
  Famke Janssen – Džin Grei
  James Marsden – Skotas Samersas/Ciklopas
  Halle Berry – Orora Manro/Audra
  Anna Paquin – Nenaudėlė (Rok)
  Tyler Mane – Kardadantis
  Ray Park – Rupūžė
  Rebecca Romijn – Mistika
  Bruce Davison – senatorius Kelly
  Matthew Sharp – Henry Gyrich
  Brett Morris – jaunas Magnetas
  Rhona Shekter – Magneto motina
  Kenneth McGregor – Magneto tėvas


Po savo tėvų mirties nacių rankose, Magnusas, mutantas, pasižada atkeršyti visai žmonijai. Tuo tarpu Čarlzas Ksavjeras suburia gerų mutantų grupę, kurią pradeda treniruoti. Magnusas, pasivadinęs Magnetu, suburia piktadarius Kardadantį ir Mistiką, kad jie naikintų viską, kas maišysis jų kelyje, įskaitant ir Kanados mutantą Loganą (Ernį). Ksavjero grupė užverbuoja Loganą pačiu laiku ir bando sutrukdyti Magnetui sunaikinti pasaulį.


X-Menų komandą surinko paralyžiuotas telepatas Profesorius Čarlzas Francis Xavieras dar žinomas kaip Profesorius X. Jis randa ir kviečia paauglius mutantus į savo vilą, kuri vadinama Profesoriaus Xavier’o Mokykla Gabiems Jaunuoliams. Pradžioje buvo penki X-Menai, kuriuos Profesorius mokė kontroliuoti savo gebėjimus: Angelas (Vorenas Vortingtonas III), Žvėris (Henkas McKojus), Ciklopas (Skotas Samersas), Žmogus-Ledas (Bobis Dreikas), ir Stebuklingoji Mergina (Jean Grey) (vėliau dar žinoma kaip Feniksas).

Pirmi X-Men leidiniai supažindino su pagrindiniu priešu Magnetu ir jo blogųjų mutantų brolija kurios nariai buvo Protingasis, Gyvsidabris, Raudonoji Ragana, ir Rupūžė. Magnetas, kaip vėliau išaiškėjo, buvo žydas, išgyvenęs Holokaustą. Jis, kaip ir Profesorius X, kovojo už mutantų teises, tačiau kitaip, nei Xavier’as, jis netikėjo, kad žmonės ir mutantai gali sutarti. Vienintelis būdas – įgyti dominavimą.

Giant-Size X-Men #1 (1975), rašytojas Len Wein ir dailininkas Dave Cockrum pristatė naują komandą, kuri pakeitė dalį pirmųjų X-Menų – Stebuklingąją merginą, Angelą, Žmogų – ledą, Havoką, Polarį ir Žvėrį. X-Menai jau nebe paaugliai o suaugę žmonės kurie atvyko iš daugybės šalių su skirtingomis kultūromis. Šiems „Naujiems ir pasikeitusiems“ X-Menams vadovavo Ciklopas iš senosios komandos o kiti nariai buvo naujai sukurti: Kolosas, Driežas, Storm, ir Griaustinio paukštis, kartu su jau žinomais, Mirties šmėkla, Saulės ugnimi (pasirodžiusiais septinto dešimtmečio X-Men komiksuose), ir svarbiausiu, Erniu, kuris greit tapo vienu mėgstamiausiu personažų. Jean Grey greit prisijungė prie X-Menų kaip Feniksas. Angelas, Žvėris, Havokas ir Polaris taip pat kartas nuo karto pasirodydavo.

Devintajame dešimtmetyje smarkiai populiarėjanti Uncanny X-Men serija ir specializuotų komiksų parduotuvių atsiradimas paskatino išleisti keletą vadinamųjų „X-Books“ serijų. Žymesnės serijos buvo: Alpha Flight, Excalibur, The New Mutants, X-Factor ir Ernio solo komiksas.

Tuo laikotarpiu atsirado tokie blogiečiai kaip Apokalipse, Mister Sinister ir Sabretooth.

X-Menų komiksų serija žymi tuo, kad joje nagrinėjamos ir socialinės problemos, susijusias su tolerancija kitokiems, šiuo atveju mutantams.

  Antisemitizmas. Paskutiniais metais priešiškumas mutantams lyginamas su priešiškumu žydams. Magnetas – karo metais išgyvenęs holokaustą, nuolat pastebi, kad žmonių elgesys su mutantais yra toks kaip nacių su žydais.
  Homoseksualų teisės. Mutantų kova už savo teises primena homoseksualių žmonių kovą už savo teises. Komiksų serijoje keletas mutantų neslepia savo kitokios orientacijos.
  Rasizmas. Profesorių X galima sulyginti su Martinu Liuteriu Kingu – kovotoju už juodaodžių teises. Jo svajonė – kad visos rasės gyventų lygybėje. Ir to jis siekia taikiais metodais.
  Komunistų baimė. Politikai vienu metu inicijavo Mutantų Registracijos Aktą tam, kad išsiaiškintų, kurie asmenys yra mutantai. Tai panašu į šaltojo karo metais Amerikoje vykusią „raganų medžioklę“, kurios metu buvo ieškoma prokomunistinių asmenų.

Buvo sukurti 9 vaidybiniai X-Menų filmai:

  Iksmenai (2000)
  Iksmenai 2 (2003)
  Iksmenai: žūtbūtinis mūšis (2006)
  Iksmenai: pradžia. Ernis (2009)
  Iksmenai: pirma klasė (2011)
  Ernis (2013)
  Iksmenai: praėjusios ateities dienos (2014)
  Iksmenai: Apokalipsė (2016)
  Loganas: Ernis (2017)
  Iksmenai: Tamsusis Feniksas (2019)

„Iksmenai 2“ (angl. X2, X-Men 2) – 2003 m. JAV fantastinis filmas. Pagrindiniai filmo veikėjai – X-Menai, ypatingomis galiomis apdovanoti žmonės. Filmą režisavo Bryan Singer. Tai yra antrasis Iksmenų filmų serijos filmas. Visame pasaulyje filmas uždirbo 407 mln. JAV dolerių.

Keli mėnesiai praėjo Iksmenams nugalėjus Magnetą ir jis yra uždarytas plastikiniame kalėjime. Vieną dieną mutantas Nightcrawler infiltruojasi į Baltuosius rūmus ir bando nužudyti prezidentą, tai sukelia anti-mutantų judėjimą. Tuo tarpu Loganas bando atrasti savo praeitį. Mokslininkas Viljamas Straikeris atranda Profesoriaus X slaptąją mokyklą ir atakuoja mokyklą, tačiau Loganas, Rogue, Iceman spėja pasprukti. Kas lieka – susitinka Bostone ir suformuoja aljansą su Magnetu tam, kad sustabdytų Straikerį ir išgelbėtų Profesorių X.

Sąrašas:X-Men nariai.


Profesorius X Čarlzas Xavieras. X-Menų įkūrėjas, pirmasis Xaviero Mokyklos Gabiems Jaunuoliams direktorius, vėliau pervadintos Xaviero Institutu Aukštesniajam išsilavinimui. Profesorius X prarado savo galias M-dieną kai Raudonoji Ragana išnaikino 99 % mutantų galių, Profesorius X vėliau atgavo savo galias. Vėliau šautas į galvą išdaviko X-Meno Bišopo(atgaivintas – X-Men Legacy #208). Galios: Telepatija, astralinė projekcija, smegenų kontrolė, gebėjimas sukurti iliuzijas, atminties manipuliacija, protiniai smūgiai, ir kitų mutantų buvimo šalia jutimas. Ciklopas Skotas Samersas. Pirmasis pirmosios komandos narys ir pirmasis vadovas kovoje. Šiuo metu Xaviero Instituto direktorius (einantis šias pareigas kartu su Emma Frost) ir Pritrenkiančių X-Men komandos lyderis. Jean Grey-Samers našlys. Galios: Panašūs į lazerį spinduliai sudaryti iš nepažabotos energijos, kurie veržiasi pro jo akis. Žmogus-Ledas Robertas Dreikas. Antrasis ir jauniausias pirmosios komandos narys. Nesenai buvo X-Men komandos narys šuo metu nežinoma. Galios: Omega lygio mutantas. Ledo kūrimas ir pasivertimas į gyvo ledo formą. Ernis Džeimsas Houletas. Dažnai vadinamas Loganu. Galima sakyti komandos geriausiai žinomas narys. Šiuo metu Pritrenkiančių X-Men(Astonishing X-Men), Keistųjų X-Men(Uncanny X-Men) ir Naujųjų Keršytojų(New Avengers) narys. Jis taip pat X-Force komandos lyderis, o jo asmeniniai nuotykiai yra komiksuose Wolverine: Origins ir Wolverine. Galios: Gydymosi faktorius (audinių atkūrimas, imunitetas visiems žinomams toksinams ir patogenams), sustiprinti jutimai, adamantiumu(metalu) padengtas skeletas is iššokantys adamantiumo 'nagai.' Audra Ororo Munroe. Ilgalaikė komandos lyderė; susituokė su Juodaja Pantera(Marvel superherojus) taip tapdama Vakandos karaliene, taip pat buvo Fantastiško ketverto narė. Šiuo metu Pritrenkiančių X-Men narė. Galios: Manipuliacija oru (žaibai, vėjas, lietus ir pan.), gali skraidyti „jojant“ ant vėjo.

pabaiga.