Pereiti prie turinio

Motininė įmonė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Motininė įmonėįmonė su kitomis teisiškai savarankiškomis įmonėmis (dukterinėmis įmonėmis) susijusi tam tikrais tarpusavio (teisinės) priklausomybės ryšiais.

Motininės ir dukterinės įmonių tarpusavio priklausomybė gali būti pagrįsta ir ekonominiais (pvz., bendrai vadovaujama, koordinuojama dukterinių įmonių veikla), finansiniais ryšiais (motininė įgyja kontrolinį akcijų paketą).

Reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Finansinės atskaitomybės atžvilgiu kai kuriose valstybėse motininės bendrovės yra įpareigojamos pateikti konsoliduotus koncerno finansinės apskaitos duomenis (balansus, ataskaitas).

Teisinė reikšmė gali pasireikšti tuo, kad motininėms bendrovėms nustatomi kokie nors įpareigojimai arba kaip nors kitaip nustatomas specialusis teisinis veiklos režimas, įtvirtinant motininės bendrovės teisės ir pareigas tam tikruose teisiniuose santykiuose.

Mokesčių atžvilgiu koncerno pajamų ir pelno apmokestinimo klausimai irgi vaidina didelį vaidmenį: konstatavus motininės ir dukterinės įmonių santykius, gali būti taikomos specialios taisyklės, jei tokios yra nustatytos atitinkamos teisės sistemos normų, reguliuojančių bendrovių veiklą (nacionalinėje, ES, tarptautinėje teisėje ir kt.).

Vadybos atžvilgiu tenka analizuoti, kaip ir kokiomis priemonėmis gali būti įgyvendinama įtaka arba naudojamasi tarpusavio priklausomybe, išnaudojant tokių santykių privalumus ir išvengiant neigiamų trūkumų, netinkamos veiklos pasekmių.