Monitoringas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Monitoringas (angl. monitoring) - sistemingas (nuolatinis ar periodinis; sistemingai parinktose vietose) tam tikro svarbaus reiškinio (aplinkos taršos, žmogaus sveikatos būsenos, švietimo sistemos kokybės ir kt.) stebėjimas, renkant informaciją, reikalingą sistemos valdymui, reiškinių paieška ir aptikimas. Monitoringui dažnai priskiriamas ir po to sekantis tolimesnės raidos bei galimų poveikių prognozavimas.

Monitoringui paprastai reikalingi:

  • paruoštas personalas - kvalifikuoti žmonės, gebantys prižiūrėti monitoringo įrangą ir ja naudojantis rinkti informaciją
  • techninė įranga - matavimo prietaisai, jutikliai, informacijos įrašymo ir perdavimo įranga
  • tinklas - įrengtos vietos, kuriose renkama informacija, pagal kurią galima apibendrintai įvertinti visos sistemos būseną.

Monitoringo rūšys:

  • aplinkos monitoringas (angl. environment monitoring) - gamtinės ir žmonių gyvenamosios aplinkos bei jos elementų būklės kitimo ir antropogeninio poveikio stebėjimas, vertinimas ir prognozė
  • seismologinis monitoringas - nuolatinis ir sistemingas mechaninių žemės paviršiaus virpesių matavimas, registravimas ir analizavimas, naudojant seisminių stočių tinklą.

Monitoringas ir stebėsena[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvių kalboje monitoringas dar vadinamas ir stebėsena. Daug kur siūloma monitoringą vadinti stebėsena. Tačiau nemažai specialistų su tuo nesutinka, laiko tai netinkamu atitikmeniu.

Prieštaravimai grindžiami tuo, kad:

  • Dažnai monitoringas apima ne tik patį stebėjimą, bet ir susijusį prognozavimą, tam tikrų išvadų darymą. Tai yra, monitoringas dažnai yra daugiau, negu tik stebėjimas.
  • Žodis stebėsena turėtų reikšti stebėjimo būdą. Analogijos - kalbėsena 'kalbėjimo būdas'[1]], stovėsena 'stovėjimo būdas; tam tikra poza'[2], elgsena 'elgimosi būdas', eisena 'ėjimo būdas', mąstysena 'mąstymo būdas', vartosena 'vartojimo būdas' ir t. t.

Terminas stebėsena 'stebėjimo būdas' būtų reikalingas zoologijoje (aprašant, kaip gyvūnai stebi aplinką), aplinkos apsaugos srityje (kaip stebėti aplinkoje vykstančius pokyčius), sociologijoje ir pan.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ką parodė Kalbos švaros dienos (1) Archyvuota kopija 2008-05-17 iš Wayback Machine projekto.
  2. Sporto terminų žodynas. T. 1. 2-asis patais. ir papild. leid.: Aiškinamasis žodynas. Angliški, vokiški, rusiški terminų atitikmenys. Būtiniausios žinios / Parengė S. Stonkus. Lietuvos kūno kultūros akademija. – Kaunas: LKKA, 2002