Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
logotipas
MOSTA logotipas

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) – ekspertinė institucija, teikianti įrodymais grįstą informaciją ir rekomendacijas dėl visuomenei aktualių mokslo, studijų ir inovacijų politikos formavimo ir įgyvendinimo sprendimų priėmimo.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras įkurtas 2007 m. balandžio 27 d. Švietimo ir mokslo ministrės Romos Žakaitienės įsakymu. Tuomet pagrindiniu MOSTA veiklos tikslu laikytas siekis vykdyti mokslo ir studijų sistemos stebėseną, analizuoti mokslo ir studijų sistemos būklę, rengti ir teikti šios sistemos darnaus vystymo rekomendacijas, atsižvelgiant į visuomenės ir valstybės poreikius bei tarptautines tendencijas. Nuo įkūrimo iki 2016 m. pabaigos centrui vadovavo Jurgita Petrauskienė. Šiuo metu centro vadovo pareigas laikinai eina MOSTA Inovacijų politikos analizės skyriaus vadovas Ramojus Reimeris.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. MOSTA savininko teises įgyvendina Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija. Iki tol MOSTA veikė kaip Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldi biudžetinė įstaiga. Nuo 2017 m. MOSTA vykdo Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų strateginės tarybos sekretoriato funkcijas.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

MOSTA veikla skirstoma į keturias sritis:

  1. Studijų politikos stebėsena ir analizė;
  2. Karjeros analizė;
  3. Mokslo politikos stebėsena ir analizė;
  4. Inovacijų politikos stebėsena ir analizė.

MOSTA vykdo studijų, mokslo ir inovacijų stebėseną Lietuvoje ir atlieka šių sričių vertinimą, atsižvelgdama į valstybės, visuomenės ir ūkio poreikius. Šių analizių pagrindu MOSTA teikia rekomendacijas LR Seimas dėl studijų, mokslo ir inovacijų politikos tobulinimo, efektyvumo didinimo, inovatyvios ekonomikos augimo. MOSTA rengia strategines studijų, mokslo ir inovacijų politikos įžvalgas, rengia įrodymais grįstą informaciją reikalingą studijų, mokslo ir inovacijų politikos formavimui. Centras teikia siūlymus, kaip derinti tarpinstitucinę ir tarpžinybinę veiklą mokslo, studijų ir inovacijų politikos srityse MOSTA atlieka Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų strateginės tarybos ir Vyriausybės komisijos nacionalinei žmogiškųjų išteklių stebėsenai koordinuoti sekretoriatų funkcijas.

Analizės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

   Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras įgyvendinimo šiuos tyrimus ir analizes:

2017 m.

Vidutiniai dėstytojų ir tyrėjų atlyginimai Lietuvoje[neveikianti nuoroda] – tyrimu buvo siekiama nustatyti kokius atlyginimus gauna Lietuvos mokslo ir studijų institucijų darbuotojai: dėstytojai, tyrėjai, vadovai.

Studijų, mokslo ir inovacijų būklė[neveikianti nuoroda] – 2017 m. būklės apžvalgoje išskiriami pagrindiniai Lietuvos studijoms, mokslui ir inovacijoms kylantys iššūkiai ir juos lemiančios tendencijos. Šių metų leidinio teminė dalis skirta išryškinti Lietuvos studijų, mokslo ir inovacijų stipriąsias puses.

Sumanios specializacijos pažanga[neveikianti nuoroda] – ataskaitoje pateikiama Lietuvos Sumanios specializacijos strategijos prioritetų mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų srityse raidos apžvalga.

Mokslo ir studijų institucijų potencialo analizė – 2016–2017 m. MOSTA atliko universitetų[neveikianti nuoroda] ir kolegijų[neveikianti nuoroda] potencialo vertinimo analizes.

2016 m.

Kas, kada ir kodėl nutraukia studijas?[neveikianti nuoroda] – pranešime aptariama bendroji studijų nutraukimo statistika, lyginamas studijų nutraukimas skirtingose studijų pakopose, srityse, kursuose, pagal finansavimo tipus ir kt.

Studijų, mokslo ir inovacijų būklė Archyvuota kopija 2017-03-02 iš Wayback Machine projekto. – 2016 m. būklės apžvalgoje išskiriami pagrindiniai Lietuvos studijoms, mokslui ir inovacijoms kylantys iššūkiai ir juos lemiančios tendencijos. Leidinio teminė dalis skirta Lietuvos studijų ir mokslo institucijų analizei.

Priėmimo į aukštąsias mokyklas apžvalga[neveikianti nuoroda] – analizėje pateikiama informacija apie 2016 m. priėmimo į pirmos pakopos ir vientisąsias studijas per LAMA BPO sistemą rezultatus.

Aukštųjų mokyklų dėstytojų ir tyrėjų darbo užmokesčio tyrimas[neveikianti nuoroda] – jaunųjų dėstytojų ir tyrėjų atlyginimo ir užimamo etato dydžių analizė.

Lietuvos studijos Archyvuota kopija 2017-03-02 iš Wayback Machine projekto. ir mokslas Archyvuota kopija 2017-03-02 iš Wayback Machine projekto. skaičiais.

Kitus MOSTA tyrimus galite rasti čia[neveikianti nuoroda].

Šaltiniai, nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]