Mobis Dikas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mobis Dikas

Pirmojo leidimo JAV viršelis, 1851 m.

Autorius Hermanas Melvilis
Šalis JAV
Žanras Nuotykių romanas, epopėja
UDK: 821.111(73)-311.3
Pilna knyga Project Gutenberg
Originalus leidimas
Pavadinimas Moby Dick
Šalis Jungtinė Karalystė
Kalba anglų
Leidykla Richard Bentley
Išleista 1851 m.
Pirmasis lietuviškas leidimas
Pavadinimas Mobis Dikas
Leidykla Vaga
Išleista 1971 m.
Vertėjas Petras Želvys
Formatas Kietais viršeliais
Puslapių 260
OCLC: 82248487

Mobis Dikas (angl. Moby-Dick) – rašytojo Hermano Melvilio romanas, išleistas 1851 metais. Šiuo metu „Mobis Dikas” yra laikomas literatūros klasika, Didžiojo amerikietiško romano dalimi ir vadinamas vienu iš pasaulio literatūros lobių.

Romaną „Mobis Dikas” 1851 metų spalio 18 dieną Londone pirmąkart išleido Ričardas Bentlis. Pirmoji pirmojo romano skyriaus eilutė „Vadinkite mane Izmaeliu” yra viena iš labiausiai žinomų Amerikos literatūros pirmųjų eilučių. Nepaisant to, kad knyga iš pradžių sulaukė įvairių vertinimų, dabar romanas yra vertinamas kaip vienas iš geriausių visų laikų romanų anglų kalba.

Romane „Mobis Dikas”, Melvilis, norėdamas išnagrinėti daugelį sudėtingų temų, naudoja stilizuotą kalbą, simbolizmą ir metaforas. Stebint pagrindinio veikėjo kelionę, nagrinėjamas klasinio ir socialinio žmogaus statuso supratimas, gėrio ir blogio sąvoka, dievų egzistavimo klausimas. Pats Izmaelis mąsto apie savo paties tikėjimą ir savo vietą visatoje. Iš pasakotojo svarstymų ir banginių medžioklės laivo jūreivio gyvenimo aprašymų yra sukuriamas pasakojimas. Pasakojimui kurti naudojamos Šekspyro naudotos literatūrinės priemonės, tokios kaip veiksmo vietos pristatymas, ilgi monologai ir šalutinės pastabos.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Romane pasakojama apie keliaujančio jūreivio Izmaelio nuotykius ir jo kelionę banginių medžioklės laive „Pekodas” (angl. Pequod), kuriam vadovauja kapitonas Achavas (Ahabas). Izmaelis netrukus sužino, kad Achavas ieško vieno konkretaus banginio - nuožmaus milžiniško baltojo kašaloto, praminto Mobiu Diku. Palyginti nedaug laivų žino apie Mobį Diką, o dar mažiau yra su juo susidūrę. Paskutinįsyk, banginis sunaikino Achavo laivą. Pats Achavas po susidūrimo su banginiu prarado koją. Achavas ketina atkeršyti.

Nuorodos ir šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]