Minezingeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Minezingeris (vok. MinnesingerMinne 'meilė' + Singer 'dainius') – viduramžių Vokietijos klajojantis dvaro poetas, kuriantis ir dainuojantis dainas apie meilę ir riterių žygius.[1] Jų dainose garbinama širdies dama, apdainuojamas susitikimas ir liūdnas išsiskyrimas su ja. Minezingerių tradicija apima XIIXIV a. Vienais žymiausių minezingerių laikomi Volframas fon Ešenbachas bei Valteris fon der Fogelveide.

Socialinė padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl patikimos biografinės informacijos trūkumo nėra vieningos nuomonės dėl minezingerių statuso. Dalis jų neabejotinai priklausė aukštesniajai aristokratijai – XIV a. knygoje Codex Manesse yra įtraukta dainos, kurių autoriai yra kunigaikščiai, karaliai ir imperatorius Henrikas IV. Kai kurie minezingeriai, kaip pažymi jų statusas Meister ('meistras'), turėjo muzikinį išsilavinimą. Yra manoma, jog dauguma minezingerių priklausė žemesniam aukštuomenės sluoksniui – buvo didesnių lordų vasalai. Plačiąja prasme jie rašė ir pasirodydavo to paties socialinio sluoksnio žmonėms ir turėtų būti laikomi ne samdomais muzikantais bet dvarininkais. Pavyzdžiui, Frydrichas fon Hauzenas buvo Frydricho Barbarosos kryžiaus žygio komandoje. Kryžiaus žygio metu šis minezingeris ir žuvo. Taip pat yra žinoma, jog imperatorius Frydrichas II kaip padėką už tarnybą Valteriui fon der Fogelveidui suteikė foedą.

Vėlesnis vystymasis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XV a. iš minezingerių išsivystė maisterzingerių tradicija. Tačiau šios dvi tradicijos yra pakankamai skirtingos. Minizingeriai daugiausia buvo aristokratai, tuo tarpu maisterzingeriai paprastai buvo nekilmingi žmonės.

Apie minezingerių tradicijas yra parašytos bent dvi operos: Richardo VagnerioTannhäuser“ bei Richardo ŠtrausoGuntram“.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg
  1. Tarptautinių žodžių žodynas, © Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1985
  • Olive Sayce, The medieval German lyric, 1150–1300: the development of its themes and forms in their European context (Oxford University Press 1982) ISBN 0-19-815772-X
  • Ronald J. Taylor, The Art of the Minnesinger. Songs of the thirteenth century transribed and edited with textual and musical commentaries, 2 tomai (University of Wales Press, 1968)
  • Alwin Schultz, Das höfische Leben zur Zeit der Minnesinger (2 tomai, 1889)