Milošas Obiličius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Milošas Obiličius

Milošas Obiličius (serb. Милош Обилић m. 1389 m. birželio 15 d.) buvo serbų Raudono drakono riteris, išgarsėjęs sultono Murado I nužudymu Kosovo mūšio metu, 1389 m. birželio 15 d.

Nuo to laiko jis laikomas didvyriu Serbijoje, Juodkalnijoje, Serbų respublikoje, dalyje Rumunijos ir Bulgarijos. Jo drąsa ir pasiaukojimas savo tautai ir sąjungininkams giliai įaugo į serbų nacionalinę savimonę ir laikomas kovos su tironija bei didvyriškumo simboliu.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Obiličius gimė XIV amžiaus viduryje netoli Požarevaco miesto Serbijoje. Jis buvo kunigaikščio Lazaro Hrebeljanovičiaus žmonos brolis. Jis priklause slaptam Raudonojo drakono riterių ordinui, kurio nariams priskiriamas ir Valakijos grafas Vladas III Drakula. Ši draugija kovojo už krikščioniškasias vertybes ir dorybes

M. Obiličius įkūrė Cokesinos vienuolyną, pastatytą to paties pavadinimo kaime Serbijoje.

Priešistorė ir sultono Murado I nužudymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šalia kunigaikščio Lazaro Milošas Obiličius yra antra pagrindinė Kosovo mūšio legendos figūra. Jei kunigaikštis Lazaras laikomas protingiausiu valdovu, kurį kada nors turėjo serbai, tai Milošas Obiličius yra svarbiausias didvyris. Pasak legendos kilnusis Obiličius turėjo ir daug jam pavydėjusių priešų, tarp jų ir kunigaikštį Vuką Brankovičių. Pastarasis mūšio išvakarėse Obiličių apkaltino išdavyste ir šis prisiekė jau kitą dieną nužudyti sultoną, kad galėtų įrodyti savo nekaltumą, nors ir pačiam tektų žūti. Obiličius taip ir padaręs – apgaulingai pasidavė turkams, o sultonui tuo apsidžiaugus, kad didžiausias ir kilniausias Serbijos didvyris perėjo į turkų pusę ir nori atskleisti visas paslaptis, buvo pamirštas visas atsargumas. Milošui buvo leista įžengti į jo palapinę. Ten Milošas nusižemindamas puolęs prieš sultoną ant žemės ir apsimetęs, kad nori pabučiuoti jo kojas. Pavykus taip priartėti prie sultono jis išsitraukė paslėptą trumpą kardą ir pervėrė juo sultoną. Tuomet jis pats metėsi ant sargybos iečių. Nežinia kiek tiksli ši legenda, tačiau iškart po Kosovo mūšio pasklido žinia apie krikščionių riterį, kuris esą nužudęs sultoną Muradą I. Po to šis riteris buvo nužudytas. Musulmonų šaltiniuose sultono žudiku minimas Milošas Kupili. Istoriniuose šaltiniuose Milošo Obiličiaus vardas nėra minimas, dėl to moderniuose istorijos tyrimuose manoma, kad Milošas Obiličius iš tikrųjų buvo Nikola Vratkovičius. Savo gyvenamuoju laikotarpiu jis buvo žinomas kaip Miloš („mielasis“) Nikola. Obilić (ankstesnėse versijose Kupili, Kobilović arba Kobilić) buvo pridėta vėliau pagal turkišką žodį kubila, reiškusį žudiką. Milošu Nikola sultono žudiką vadina XV a. turkų istorikas Idris Bitlisi.