Milošas Obiličius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Milošas Obiličius
Serbijos didikas
Gimimo vardas Milošas Obiličius
Gimė nežinoma
nežinoma
Mirė 1389 m. birželio 15d.
Serbijos didikas
Milošas Obiličius

Milošas Obiličius (serb. Милош Обилић m. 1389 m. birželio 15 d.) – serbų Raudonojo drakono riteris. Laikomas didvyriu Serbijoje, Juodkalnijoje, Serbų respublikoje, dalyje Rumunijos ir Bulgarijos. Jo drąsa ir pasiaukojimas savo tautai ir sąjungininkams giliai įaugo į serbų nacionalinę savimonę ir laikomas kovos su tironija bei didvyriškumo simboliu. Išgarsėjo sultono Murado I nužudymu Kosovo mūšio metu, 1389 m. birželio 15 d.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Obiličius gimė XIV amžiaus viduryje netoli Požarevaco miesto Serbijoje.

Buvo kunigaikščio Lazaro Hrebeljanovičiaus žmonos brolis.

M. Obiličius įkūrė Cokesinos vienuolyną, pastatytą to paties pavadinimo kaime Serbijoje.

Manoma, kad priklause slaptam Raudonojo drakono riterių ordinui, kurio nariams priskiriamas ir Valakijos grafas Vladas III Drakula. Ši draugija kovojo už krikščioniškasias vertybes ir dorybes.

Priešistorė ir sultono Murado I nužudymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Milošas Obiličius – antra pagrindinė Kosovo mūšio legendos figūra. Jei kunigaikštis Lazaras laikomas protingiausiu valdovu, kurį kada nors turėjo serbai, tai Milošas Obiličius – svarbiausias didvyris. Pasak legendos, kilnusis Obiličius turėjo daug pavydžių priešų, tarp jų ir kunigaikštį Vuką Brankovičių. Pastarasis mūšio išvakarėse Obiličių apkaltino išdavyste ir šis prisiekė jau kitą dieną nužudyti sultoną, kad galėtų įrodyti savo nekaltumą, nors ir pačiam tektų žūti. Obiličius apgaulingai pasidavė turkams, o sultonui tuo apsidžiaugus, kad didžiausias ir kilniausias Serbijos didvyris perėjo į turkų pusę ir nori atskleisti visas paslaptis, buvo pamirštas visas atsargumas. Milošui buvo leista įžengti į jo palapinę. Ten Milošas nusižeminęs puolė prieš sultoną ant žemės ir apsimetė, kad nori pabučiuoti jo kojas. Tokiu būdu jam pavyko priartėti prie sultono, o tada išsitraukė paslėptą trumpą kardą ir pervėrė juo sultoną. Tuomet jis pats metėsi ant sargybos iečių. Nežinia kiek tiksli ši legenda, tačiau iškart po Kosovo mūšio pasklido žinia apie krikščionių riterį, kuris esą nužudė sultoną Muradą I. Po to šis riteris buvo nužudytas. Musulmonų šaltiniuose sultono žudiku minimas Milošas Kupili. Istoriniuose šaltiniuose Milošo Obiličiaus vardas nėra minimas, dėl to moderniuose istorijos tyrimuose manoma, kad Milošas Obiličius iš tikrųjų buvo Nikola Vratkovičius. Savo gyvenamuoju laikotarpiu jis buvo žinomas kaip Miloš („mielasis“) Nikola. Obilić (ankstesnėse versijose Kupili, Kobilović arba Kobilić) buvo pridėta vėliau pagal turkišką žodį kubila, reiškusį žudiką. Milošu Nikola sultono žudiką vadina XV a. turkų istorikas Idris Bitlisi.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]