Mikerino piramidė
Mikerino piramidė (Menkauros piramidė) – Senovės Egipto piramidė, statyta apie 2510 m. pr. m. e. faraono Mikerino (Menkauros) valdymo metu Gizoje.
Apie piramidę
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Mikerino piramidė yra trečioji iš didžiųjų piramidžių, pastatytų plynaukštėje prie Gizos. Jos vardas buvo „Menkaura yra dieviškas“. Piramidė yra žymiai mažesnė už gretimas Didžiąją (Cheopso) ir Chefreno piramides. Jos originalus aukštis siekė 66 metrus (dabar apie 62 m), pagrindo kraštinės ilgis 105 m ir sienų polinkio kampas apie 51°. Mikerinas buvo suplanavęs piramidės išorę padengti raudonojo granito blokais, tačiau tik 16 žemutinių eilių buvo paklotos granito akmenimis. Dėl Mikerino mirties šis projektas nebuvo toliau vykdomas ir jo sūnus Šepseskafas organizavo likusios piramidės paviršiaus padengimą balto kalkakmenio blokais iš Turos skaldyklų. Šis sluoksnis vėliau buvo nuardytas. Įėjimas pro piramidę veda į faraono laidojimo patalpą, kuri yra po piramide. 1196 m. Egipto sultono Saladino sūnus Malekas Abd al Azizas Otmanas ben Jusufas organizavo piramidės griovimą. Tačiau šis darbas pasirodė per sunkus ir buvo apleistas po 8 mėnesių palikus skylę piramidės šiaurinėje sienoje. Vėlesniems tyrinėtojams tai leido pažvelgti į piramidės vidų bandant nustatyti, kaip ji buvo pastatyta. Skylėje rasti požymiai, kad piramidės šerdis buvo laiptuota struktūra.
Pirmą kartą rimtai piramidė pradėta tirti 1837 m. britų tyrinėtojų Howard Vyse ir John Shae Perring. Faraono laidojimo patalpoje buvo rastas karališkasis bazalto sarkofagas, tik su moteriška mumija. Šis sarkofagas nuskendo 1838 m. Viduržemio jūroje tarp Maltos ir Kartaginos kartu su jį gabenusiu į Angliją laivu „Beatriče“. Mirus Mikerinui nebuvo baigtos piramidės laidojimo ir slėnio šventyklos. Jose vėliau rasta papildymų iš 5 ir 6 dinastijų laikų, kas rodo, kad faraono Mikerino kultas ilgai gyvavo po jo mirties. Slėnio šventykloje rastas didžiausias ir geriausiai išsilaikęs faraono skulptūrų rinkinys iš Senosios Egipto karalystės. Tarp jų Mikerino su žmona (Bostono dailės muziejuje) ir Mikerino triadų su dievais (Kairo muziejuje). Šalia piramidės yra trys mažos piramidės-palydovės, kurios vadinamos „Karalienių piramidėmis“ (žymimos „G3a“, „G3b“ ir „G3c“). Tikėtina, kad pirmojoje iš jų buvo palaidota Mikerino žmona Chamerernebti II.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Farid Atiya. Ancient Egypt. American Univ in Cairo Press, 2006, p. 97
- Herbie Brennan. The Secret History of Ancient Egypt. Open Road Media, 2013
- Zahi Hawass. Magic of the Pyramids. Leonardo Paolo Lovari, 2015