Merovingų menas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Merovingų menasankstyvųjų viduramžių menas, sukurtas tarp apie V a. pb. ir 751 m. Merovingų frankų karalystėje (Galijoje ir kitur).

Apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šv. Leontijaus katedros baptisterija, V a., Frežiusas

Merovingų valdymo laikotarpiu palaipsniui nyko klasikinio graikų-romėnų meno bruožai užleisdami vietą radikaliai naujam abstrakčiam ornamentaciniam germanų-frankų meno stiliui. Migracijos laikotarpio genčių meno kūriniai buvo mažų matmenų, kilnojami. Ateiviai iš Rytų Europos atnešė metalo dirbinių kluazonė emalės techniką. Daugiausiai Merovingų meno objektų rasta kapuose. Frankų karaliai monetose buvo vaizduojami kaip Romos imperatoriai. Merovingų architektūra ir skulptūra buvo paremta ankstesniu klasikiniu ir ankstyvosios krikščionybės palikimu. Nors iš istorinių šaltinių žinoma, kad tuo metu statybos buvo gana aktyvios, tačiau šio laikotarpio statinių pavyzdžių išliko labai mažai. Svarbesnės bažnyčios buvo statomos bazilikos plano su mediniais stogais. Viena iš laikotarpio naujovių − varpinės prie bažnyčių. Merovingų architektūros pavyzdžių išliko Osere, Žuare, Lione, Puatjė.

Frankams akmens skulptūros menas buvo visiškai svetimas ir jie jį perėmė iš romėnų kultūros. VII−VIII a. skulptūra išsivystė iš vien romėniškos imitavimo į įvaldytą stilių, kuriame biblijinių motyvų žmonių figūros buvo įterpiamos į geometrinį ornamentą. Šis stilius taip pat turėjo perimtų Viduržemio jūros pakrančių tautų, lombardų, koptų ir Bizantijos meno motyvų. Merovingų menininkai labiau koncentruodavosi į meninį paviršių, kūrė ornamentinius raštus iš pasikartojančių motyvų, ypač iš paukščių ir avinėlių. Žmogaus vaizdas supaprastintas iki abstraktaus ženklo. Manuskriptų iliuminacijos beveik apsiribojo tik pirmųjų teksto raidžių puošyba, suteikiant joms animalistines formas, ypač paukščio ir žuvies. Merovingų meno reikšmė pasireiškė tuo, kad šiuo laikotarpiu buvo ne vien imituotas senovės Romos-Galijos menas, o vienijant įvairias įtakas išvystytas naujas stilius ir perduotas vėlesniam laikotarpiui įkvepiant Karolingų renesansą.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]