Melas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
   Į šį straipsnį yra pasiūlyta įkelti „Dezinformacija“!
Dėl kokių priežasčių palikta ši žymė galite sužinoti diskusijų puslapyje.
Pinokis, melagio personažas

Melas – netiesos (klaidingo teiginio) deklaravimas, žinant, kad jis toks yra ir tikintis, kad gali būti palaikytas teisingu.

Skiriasi nuo tiesos nežinojimo – neteisingai sakantis žmogus gali nežinoti tiesos. Apkaltinant melavimu galima susilaukti atsakomybės už garbės ar orumo pažeidimą arba net kaltinimų šmeižtu.

Yra daugiau melo sąvokos apibrėžimų. Melas gali būti informacijos perdavimo kokybės matas. Kai asmuo sako tiesą, tai informacija perduodama 100% teisingai. Kai yra informacija nuslepiama ar iškreipiama, tai informacijos perdavimo kokybė mažėja ir gali artėti prie 0 %.[1]

Aptikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Melui išaiškinti naudojami psichologiniai būdai. Dažnai klausinėjant žiūrima į kūno kalbą, klausoma balso tembro pasikeitimų, stebimi odos pasikeitimai (pvz., paraudonavimas dėl jaudinimosi, odos plaukų pasišiaušimas, susikūprinimas ir t. t.).

Viena iš paprastų atpažinimo technikų yra 3x3. Užduodami 3 teisingi faktai ir stebima kūno kalba, klausiama 3 faktų patvirtinimo, kurie galėtų būti susieję su galimu melu. Pvz., Jonelio Petrauskio iš Vilnios klausiama 3 kartus:

  1. Ar tu esi Jonelis?
  2. Ar tu esi Petrauskis?
  3. Ar tu esi iš Vilnios?

Vėliau stebint jo kūno, balso pasikeitimus kiti 3 klausimai:

  1. Ar tu, Joneli, melavai vakar sakydamas, kad nebuvai namie?
  2. Ar tu, Petrauski, pavogei dviratį iš kaimynės?
  3. Ar tu, Joneli Petrauski, pardavei pavogtą dviratį?

Staigus perėjimas iš tikrų faktų į melo pagavimo klausimus, išduoda melagį. Ypač jei 3x3 techniką naudoji ilgesnį laiko tarpą.Psichologai mano, kad meluojantis asmuo visada pasąmoniškai siunčia signalus pagal kuriuos galima lengvai atpažinti melagį.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vitas Saldžiūnas and Aleksandras Kovalenka (2015). Lie detection with polygraph, LAP Lambert Academic Publishing. ISBN-978-3-659-74192-0.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose