Melas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Pinokis – žinomas literatūrinis personažas, kuris meluodavo.

Melas – klaidingo teiginio deklaravimas, žinant, kad jis toks yra ir tikintis, kad gali būti palaikytas teisingu.

Melas skirtinas nuo tikros tiesos nežinojimo, nes neteisingą teiginį deklaruojantis asmuo gali paprasčiausiai apsirikti, arba, pavyzdžiui, nežinoti naujesnės mokslinės tiesos. Tokiu atveju, asmuo apkaltinęs kitą melavimu gali susilaukti teisinės atsakomybės už garbės ar orumo pažeidimą arba net šmeižtą.

Yra ir daugiau melo sąvokos apibrėžimų. Melas gali būti informacijos perdavimo kokybės matas. Kai asmuo sako tiesą, tai informacija perduodama 100% teisingai. Kai yra informacija nuslepiama ar iškreipiama, tai informacijos perdavimo kokybė mažėja ir gali artėti prie 0 %.[1]

Melo nustatymo technika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Melui išaiškinti naudojamos įvairios psicholiginės technikos. Dažnai klausinėjant žiūrima į kūno kalbą, klausomasi balso tembro pasikeitimų, stebimi odos pasikeitimai (pvz., paraudonavimas dėl jaudinimosi, odos plaukų pasišiaušimas, susikūprinimas ir t. t.).

Viena iš paprastų atpažinimo technikų yra 3x3. Užduodami 3 teisingi faktai ir stebima kūno kalba, klausiama 3 faktų patvirtinimo, kurie galėtų būti susieję su galimu melu. Pvz., Jonelio Petrauskio iš Vilnios klausiama 3 kartus:

  1. Ar tu esi Jonelis?
  2. Ar tu esi Petrauskis?
  3. Ar tu esi iš Vilnios?

Vėliau stebint jo kūno, balso pasikeitimus kiti 3 klausimai:

  1. Ar tu, Joneli, melavai vakar sakydamas, kad nebuvai namie?
  2. Ar tu, Petrauski, pavogei dviratį iš kaimynės?
  3. Ar tu, Joneli Petrauski, pardavei pavogtą dviratį?

Staigus perėjimas iš tikrų faktų į melo pagavimo klausimus, išduoda melagį. Ypač jei 3x3 techniką naudoji ilgesnį laiko tarpą.Psichologai mano, kad meluojantis asmuo visada pasąmoniškai siunčia signalus pagal kuriuos galima lengvai atpažinti melagį.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vitas Saldžiūnas and Aleksandras Kovalenka (2015). Lie detection with polygraph, LAP Lambert Academic Publishing. ISBN-978-3-659-74192-0.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose