Mehmet Ali Ağca

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Mehmedas Ali Agdža (turk. Mehmet Ali Ağca; g. 1958 m. sausio 9 d.) – turkų teroristas, pagarsėjęs pasikėsinimu prieš popiežių Joną Paulių II 1981 metais.

Agdža gimė Ismaili kaime Malatijos srityje (Turkija). Nuo vaikystės užsiiminėjo smulkiu plėšikavimu, priklausė gatvės gaujai, buvo kontrabandininku. Du mėnesius treniravosi Sirijos teroristų rengimo stovykloje kaip Palestinos Liaudies Išsivadavimo Fronto narys.

Po karinio parengimo Mehmedas Ali Agdža tapo ultradešiniosios jaunimo organizacijos „Bozgurt“ („Pilkieji vilkai“) nariu. Šios organizacijos veiksmai buvo nukreipti į situacijos Turkijoje destabilizavimą (dėl šios priežasties 1980 m. šalyje įvyko karinis perversmas). Dalyvavo gatvių kovose su kairiaisiais radikalais.

1979 m. vasario 1 d. Stambule nužudė Abdi Ipekči, laikraščio „Milliyet“ redaktorių, už tai buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Po šešių mėnesių padedant Abdulai Čatli, kuris buvo antrasis pagal rangą asmuo „Pilkųjų vilkų“ grupėje, jam pavyko pabėgti iš kalėjimo ir pasiekti Bulgariją.[1][2]

1981 m. gegužės 13 d. Mehmetas Ali Agdža įvykdė nepavykusį pasikėsinimą į Jono Pauliaus II gyvybę. Popiežiaus kortedžui važiuojant per Šventojo Petro aikštę Romoje Agdža sužeidė Joną Paulių II į pilvą ir ranką, buvo nedelsiant sulaikytas ir 19 metų kalėjo Italijoje. 1983 m. Jonas Paulius II aplankė Agdžą kalėjime ir po ilgo pokalbio jam atleido. Vėliau jo prašymu Italijos prezidentas Karlas Čiampis suteikė teroristui malonę ir 2000 m. jis buvo perduotas Turkijai.

2010 m. paleistas iš kalėjimo Turkijoje.[3]

2014 m. gruodžio 27 d. turkas atvyko į Vatikaną ir aplankė Jono Pauliaus II kapą.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Freedman, Robert Owen, The Middle East from the Iran-Contra affair to the Intifada, (Syracuse University Press, 1991), 396; "Demirag was known as an admirer of Mehmet Ali Agca, the Turk that shot and wounded Pope John Paul II in 1981."
  2. Weigel, George, Witness to Hope: The Biography of Pope John Paul II, (HarperCollins Publisher, 1999), 397.
  3. „Man who shot pope released from prison“. CNN. 2010-01-18. Nuoroda tikrinta 2010-01-18.
  4. Pope John Paul II's Would-be Assassin Puts Roses on Tomb