Medininkų žudynės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Medininkų žudynės
Priklauso: 1990–1991 m. Lietuvos pasienio kontrolės punktų puolimai
Medininkai, muitinės vagonėlis.JPG
Užpuolimo metu muitininkų naudotas vagonėlis
Data 1991 m. liepos 31 d.
Vieta Medininkų pasienio punktas, Lietuva
Rezultatas
Konflikto šalys
Flag of the Soviet Union.svg Rygos OMON Flag of Lithuania.svg Lietuvos pasienio apsauga
Pajėgos
? 8
Nuostoliai
6 žuvo, 1 mirė nuo sužeidimų, 1 sunkiai sužeistas

Medininkų žudynės1991 m. liepos 31 d. Rygos OMON įvykdytas Medininkų pasienio punkto puolimas. Iš puolimo metu punkte buvusių aštuonių Lietuvos pasienio darbuotojų šeši nužudyti, vienas mirė ligoninėje. Vienintelis išgyvenęs žudynių liudininkas – Tomas Šernas – buvo sunkiai sužeistas.

Priešistorė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1990 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę buvo imtasi valstybės sienų apsaugos. Iki nepriklausomos valstybės atkūrimo didžioji Lietuvos sienų dalis buvo TSRS vidinės sienos. TSRS Lietuvos atsiskyrimo nepripažino ir siekė užkirsti kelią bet kokiems Lietuvos valstybingumo atstatymo žingsniams. Iš viso 1990–1991 m. OMON smogikai įvykdė 18 puolimų prieš Lietuvos pasienio apsaugos punktus.[1]

Žudynės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1991 m. liepos 31 d. apie 5 val. ryto vietos pasienio poste sovietų milicijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai iš Rygos užpuolė pasienio darbuotojus, iš kurių buvo sušaudyti:

Rugpjūčio 2 d. ligoninėje sunkiai sužeistas mirė muitininkas Ričardas Rabavičius. Gyvas išliko tik muitininkas Tomas Šernas. Generalinė prokuratūra Medininkų žudynių bylą tyrė 17 metų, tačiau Rusija atsisakė išduoti du OMON būrio narius Lietuvai, kuriems pareikšti įtarimai dėl žudymų.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]