Magdalena (upė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Apie Biblijos veikėją žr. Marija Magdalietė.
Magdalena
Bello horizonte 5.jpg
Ilgis 1540 km
Baseino plotas 260 000 km²
Vidutinis debitas 9000 m³/s
Ištakos Kolumbijos masyvas, Kaukos departamentas
Žiotys Karibų jūra
Šalys Kolumbijos vėliava Kolumbija
Commons-logo.svg Vikiteka Magdalena

Magdalena (isp. Río Magdalena) – svarbiausia Kolumbijos upė; jos slėnis – istorinis, ekonominis šalies centras.

Magdalena prasideda Kolumbijos pietvakariuose, Anduose, Kolumbijos masyve. Upė kerta šalį iš pietų į šiaurę, slėniu tarp Centrinės ir Rytų Kordiljeros, vėliau (nuo Naros) aplenkia Karibų plynaukštę ir teka žemuma. Įteka į Karibų jūrą netoli Barankilijos. Laivuojama 990 km tarp Hondos ir Barankilijos. Taip pat laivuojama (nedidelių laivų) ir iki Ondos slenksčių, 240 km ruože. Žemupys teka per pelkėtą pajūrio žemumą, šakojasi į kelias šakas (Lobosą, Momposą ir kitas), tarp šakų susidariusios salos (Margarita, kitos). Upė per trečdalį metų deltoje nusodina 500 tūkst. m³ nešmenų, todėl delta keičiama inžineriniais įrengimais.

Pagrindiniai Magdalenos intakai – Saldana, Bogota, Kararė, Sogamobas, Sesaras, Kauka, San Chorchė.[1]

Vidurupis slenkstėtas. Kanalu sujungta su Kartachenos uostu. Vandens lygis labai svyruoja. Vandeningiausia balandį–gegužę ir rugsėjį–lapkritį.[2]

Svarbiausi pakrančių miestai: Chiradotas, Onda, La Dorada, Puerto Bojaka, Puerto Triunfas, Barankilja.

Pavadinimas kilo nuo biblinės veikėjos Marijos Magdalietės. Indėnai upės žemupį vadino Karipuanja (Caripuaña), vidurupį – Arli, aukštupį – Juma (Yuma).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. R. Ziesler and G.D. Ardizzone. LAS AGUAS CONTINENTALES DE AMERICA LATINA/THE INLAND WATERS OF LATIN AMERICA, Fishery Information, Data and Statistics Service. Fisheries Department FAO, Rome.
  2. Magdalena. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIV (Magdalena-México). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008