Lilita (mėnulis)
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Lilita (mėnulis) – hipotetinis natūralus antrasis Žemės palydovas, dar vadinamas tamsiuoju ar juoduoju mėnuliu. Jo dydis būtų apie ketvirtis Mėnulio dydžio, o apsisukimo periodas – 119 dienų. Nors toks didelis objektas astronomų seniai turėjo būti aiškiai pamatytas, šalininkai aiškina, jog Lilitos orbita tokia, jog ją visada dengia Mėnulis. Tokia orbita matematiškai galima kaip L2 Lagranžo taškas, tačiau ji nebūtų stabili.
Lilitos hipotezę 1856 metais pasiūlė prancūzų astronomas Frederikas Petitas. Astronomai ją iškart sutiko skeptiškai, tačiau rašytojas Žiulis Vernas Lilitą išpopuliarino savo mokslinės fantastikos kūriniais. Lilitą pripažįsta, jos orbitą skaičiuoja ir ją į horoskopus įtraukia astrologai. Vyro horoskope Lilita reiškia moterį, kurios šis bijo.
Astronomijoje
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Juoduoju mėnuliu astronomai kai kada vadiną antrąjį elipsės, kuria Mėnulis skrieja aplink Žemę, židinį. Šiuo atveju, tai grynai matematinė sąvoka, nežyminti realaus kosminio objekto.