Leontjevo paradoksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Leontjevo paradoksas1953 m. Vasilijaus Leontjevo atrastas ekonominis paradoksas, bandant patikrinti Hekšero-Olino teoremos teisingumą. Išanalizavęs 1947 m. JAV prekybą, Leontjevas atrado, kad JAV prekybos balansas neatitiko Hekšero-Olino teoremos prielaidų.

Teorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

V. Leontjevas iškėlė prielaidą, kad kapitalui imlių prekių dalis eksporte turi augti, o darbui imlių - mažėti. Iš tikrųjų analizuojant JAV prekybos balansą buvo pastebėta, kad darbui imlių prekių eksportas nemažėjo. Tai ir buvo paradokso esmė.

Leontjevo paradoksas aiškinamas taip: importuojamų į JAV prekių darbo imlumas gana aukštas, bet darbo kaina prekių vertėje akivaizdžiai mažesnė negu eksportuojamose iš JAV prekėse. Darbo kaina JAV aukšta, aukštas darbo našumas. Tai akivaizdžiai daro įtaką eksportuojamų prekių kainoms. JAV darbui imlių prekių eksportas nuo 1947 m. auga patvirtindamas Leontjevo paradoksą. Tai priklauso nuo paslaugų sektoriaus augimo, darbo kainos ir JAV ekonomikos struktūros (Pagal JAV Darbo ministerijos duomenis 2007 m. vasarį gamybiniame sektoriuje dirbo 22,475 iš 137,410 milijonų žmonių užimtų ne žemės ūkyje.), tai didina visą Amerikos ekonomikos darbo imlumą, neišskiriant ir eksporto.