Lentvario ežeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 54°39′21.37″ š. pl. 25°2′12.99″ r. ilg. / 54.6559361°š. pl. 25.0369417°r. ilg. / 54.6559361; 25.0369417

Lentvario ežeras
Lentvario ežeras ir dvaras
Lentvario ežeras ir dvaras
Vieta Trakų raj., Lietuva
Plotas 0,3 km²
Kranto linijos ilgis 3,74 km
Kilmė ledyninis
Vidutinis gylis 7,3 m
Didžiausias gylis 34,5 m
Įteka Saidė, bevardis upelis
Išteka Vosylytė

Lentvario ežeras arba Graužys – ežeras pietryčių Lietuvoje, Trakų rajone, šiaurvakarinėje Lentvario dalyje. Ilgis pietvakarių-šiaurės rytų kryptimi 0,95 km, plotis iki 0,59 km. Altitudė 137,8 m. Ežeras gilus, didžiausias gylis siekia 34,5 m. Ežeras ledyninės kilmės.

Krantai aukšti, tik šiaurinis žemas. Kranto linija labai vingiuota. Pakrantės miškingos. Ežere yra 2 salelės, kurių bendras plotas 0,1 ha. Pietuose į Lentvario ežerą įteka upelis iš Lentvario akies ežero, šiaurėje išteka Vosylytės upelis į Didžiulio ežerą (Saidės baseinas)[1].

Šiaurės rytinėje ežero pakrantėje įsikūręs Lentvario dvaras ir UAB Lentvario kilimai.

Į Lentvario ežerą įteka upelis iš tvenkinio, globojamo Lentvario girininkijos. Šis tvenkinys maitinamas gausybe šaltinių, todėl šio įtekančio upelio vanduo šaltas, upelis neužšąla žiemos metu.

Kitas upelis Saidė (veikiau dirbtinės kilmės kanalas) įteka į Lentvario ežerą iš Balčio ežero. Šio kanalo žiotyse suformuotas dirbtinės kilmės krioklys, prieš krioklį grafo Tiškevičiaus laikais veikė vandens malūnas (apleistas pastatas išlikęs iki šiol).

Iš Lentvario ežero dirbtiniais kanalais per Lentvario Kilimų fabriką bei grafo Tiškevičiaus parką yra padarytas vandens nutekėjimas į Didžiulio ežerą. Prieš patekdamas į Didžiulio ežerą, vanduo prateka pro Lentvario sodų bendrijoje esančius primityvius vandens valymo įrenginius.

Didelė dalis Lentvario ežero dirbtinė. Grafo Tiškevičiaus laikais ežero plotas buvo žymiai mažesnis. Vėliau ežeras buvo dirbtinai padidintas iškasus daubą, į ežerą buvo nuleistas vanduo iš Galvės ežero. Tuo tikslu buvo iškastas kanalas tarp Skaisčio bei Lentvario ežero, o ties Matiškės kaimu buvo padarytas tvenkinys – dabartinis Balčio ežeras.

Šiaurvakarinėje pakrantėje įsikūręs Lentvario kaimas, eina kelias Nr.4729 (LentvarisKariotiškėsRaudonė I). 2018 m. atlikti poilsio ir rekreacijos zonos prie ežero įrengimo darbai.

Būtent dėl to senasis Lentvario ežero („Graužio“) pavadinimas – „Vytauto Didžiojo Vandens Ežeras“.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lentvario ežeras. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 2 (Grūdas-Marvelės). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1986. // psl. 519