Kulundos stepė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Kulundos lyguma)
Miškų juosta Kulundos stepėje tarp Blagoveščenkos ir Rodino

Kulundos stepė (rus. Кулундинская степь), Kulundos lyguma (Кулундинская равнина) – lygumų sritis Vakarų Sibire, Rusijos Altajaus krašte bei Kazachstano Pavlodaro srityje. Driekiasi Obės ir Irtyšiaus tarpupyje, šiaurėje ribojasi su Barabos stepe, pietryčiuose – su Altajaus priekalnėmis. Paviršius banguotas (aukštis iki 250 m) su charakteringomis griovomis ir dubumomis, kurios užimtos upėmis (Kulunda, Burla) ir ežerais (Kulundos, Kučiuko, Didysis Jarovojės, Mažasis Jarovojės, Petuchovo, Tantaros ir daug kitų). Ežerai nenuotakūs, druskingi, juose kaupiasi sodos, glauberio, valgomoji druskos.

Klimatas žemyninis, pasižymintis karšta, sausringa vasara ir šalta, nesnieginga žiema. Vidutinė sausio temperatūra -17–19 °C, liepos mėnesio +19-22 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 250–350 mm. Žiemą būdingos stiprios vėtros. Šiaurėje ir rytuose vyrauja varpinių stepės, pietuose ir vakaruose – kiečių ir varpinių stepės, yra pušų giraičių.

Kulundos stepė – svarbus Altajaus krašto žemdirbystės regionas. Išdirbtose stepėse auginami javai, techninės kultūros[1].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 238