Kuko Salų doleris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kuko Salų doleris
50 tene 20 dolerių
ISO 4217: nėra
Naudoja: Kuko salos Kuko Salos
Infliacija: 2,1 % (2005)
Simboliai: Banknoto: $ (doleris)
   Monetos: c (centas)
Nominalai:  
Banknotai: doleriai: 1, 2, 5
Monetos: centai: 5, 10, 20, 50
Spausdina:
Kalykla: Naujosios Zelandijos monetų kalykla
Bankas: Kuko Salų vyriausybė
  www.cook-islands.gov.ck/

Kuko Salų doleris (angl. Cook Islands dollar) – tai valiuta, galiojanti Kuko Salose – šalyje, turinčioje parlamentinį savivaldos statusą ir esančioje laisvoje asociacijoje su Naująja Zelandija. Šį dolerį sudaro 100 centų, nors kai kurios 50 centų monetos vadinamos „50 tene“. Susietas ir cirkuliuoja kartu su Naujosios Zelandijos doleriu; nominalų santykis 1:1.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 1967 m. Salose naudotas Naujosios Zelandijos svaras, kurį po to pakeitė Naujosios Zelandijos doleris. Specialiai Kuko Saloms 1972 m. buvo išleistos monetos, 1987 m. pasirodė ir banknotai: 3, 10 ir 20 dolerių nominalų. Po 1990 metų šaliai susiduriant su ekonominiais sunkumais ir dideliu biudžeto deficitu, krito pasitikėjimas vietine valiuta, dėl ko 1995 m. vietinių pinigų leidimas nutrauktas. 2006 m. išimtos 5, 10, 20 ir 50 centų monetos. Salose apyvartoje likę 1, 2, 5 dolerių monetos bei 3 dolerių banknotai (jau tapę gana retais) priimami tik Kuko Salų teritorijoje.

Kolekcinės monetos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kuko Salos garsėja daugybės kolekcinių ir atminimo monetų spausdinimu. Jos praktiškai necirkuliuoja rinkoje ir tėra kolekcionierių dėmesio centre. Kai kurios monetos yra išskirtinės ne tik turiniu, bet ir forma: trikampės, daugiakampės. Joms sukurti ir išleisti panaudojama begalė temų ir siužetų, nes vyriausybė pagal atitinkamą sutartį leidžia projektuoti ir kaldinti monetas su šalies pavadinimo įrašu ant jų, už tai gaudama papildomą pelną.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]