Kruvinasis sekmadienis (1972)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – Iš straipsnio neaišku net kas rengė žygį.
Jei galite, sutvarkykite.


   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Įvykiui skirtas paminklas Deryje

1972 m. Kruvinasis sekmadienis vyko Šiaurės Airijoje, Derio mieste. Laikinoji Airijos Respublikonų armija (ARA) (angl. Provisional Irish Republican Army) porą metų prieš šį įvykį pradėjo rinkti jaunuolius į organizaciją, bet jos renginio suvokimas buvo tik dar viena proga papildyti savo armiją. Kruvinasis sekmadienis yra toks pastebimas todėl, kad viskas vyko visuomenės ir žurnalistų akyse.

Eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma šios dienos įvykių yra ginčytini, nes nesutariama kiek tada buvo žygyje. Žygis buvo planuotas pradėti nuo rotušės, bet dėl armijos barikadų jis buvo nukreiptas į "Laisvojo Derio" kampą. Nedidelė grupelė paauglių atsiskyrė nuo žygio ir užsispyrė pralaužti barikadas ir eiti į rotušės pusę. Jie apmėtė barikadą akmenimis ir įžeidinėjo britų kareivius. Tada britų kareiviai atsakė vandens patranka, ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis. Du žmonės buvo nušauti ir britų kareivių.

Tam tikrame taške budėjo ir britų snaiperiai. Buvo duotas įsakymas šaudyti tikromis kulkomis ir pirmoji auka, jaunuolis, buvo nušautas traukiantis nuo britų karių. Galiausiai buvo duotas įsakymas mobilizuotis į arešto operaciją. Britų kariai nusivijo žygio dalyvius iki "Laisvojo Derio" kampo lauko.

Nepaisydami armijos vadovybės įsakymo nutraukti ugnį, kariai paleido beveik 100 šovinių į bėgančias minias. 12 žmonių buvo pakirsti kulkų, kai jie bandė suteiktį pagalbą sužeistiesiems. 14 žmonių buvo sužeista, 12 nuo kareivių kulkų, 2 nuo armijos šarvuočių.

Pasekmės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

13 žmonių buvo nušauti. Kitą diena paskelbtame raporte sakoma, kad kareiviai sureagavo į ginkluoto žmogaus grėsmę ir ARA sprogmenis. Žygio dalyviai, britų ir airių žurnalistai, rajono gyventojai teigia, kad kareiviai šaudė į neginkluotus žmones, taikėsi į bėgančius, bei kitiems padedančius žmones.

Po šių įvykių įtūžusi minia padegė Britanijos ambasadą Airijoje.

Žygyje buvo daug ARA žmonių, bet teigiama, kad jie buvo neginkluoti.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]