Krūties spenelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nėščios moters spenelis

Krūties spenelis (lot. papilla mammae) – apvali, išsikišusi, išorinė žmogaus pieno liaukos dalis, iš kurios naujagimis ar kūdikis čiulpia pieną.

Anatomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spenelis yra šiek tiek žemiau kiekvienos pieno liaukos vidurio, maždaug ties ketvirtu tarpšonkauliu arba penktu šonkauliu. Paprastai negimdžiusių moterų spenelis yra kūgio formos, gimdžiusių – cilindro. Aplink spenelį yra vadinamoji areolė (lot. areola mammae), kurios skersmuo 3-5 cm. Spenelio ir areolės spalva skiriasi nuo odos spalvos – ji pastebimai tamsesnė. Negimdžiusių moterų rusva ar tamsiai raudona, gimdžiusių – rusva. Nėštumo metu pigmentacijos intensyvumas didėja. Areolės plote yra keletas rudimentinių pieno liaukų, vadinamųjų Montgomerio liaukų (lot. glandulae Montgomerii), kurios aplink spenelį sudaro nedidelius iškilimus. Spenelio oda padengta smulkiomis raukšlėmis. Spenelio viršūnėje yra nedidelės angos – pieno poros (lot. pori lactiferi), kuriomis baigiasi pieno latakai (lot. ducti lactiferi), vedantys iš pieno skilčių (lot. lobi mammae).

Spenelio erekcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Esant seksualiniam susijaudinimui, taip pat ovuliacijos metu padidėja spenelio jautrumas. Spenelio erekcijos metu susitraukia raumenų skaidulos, esančios jame, ir skirtingai nei varputės erekcija, nesusijusi su kraujotaka.