Korida

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Korida

Korida (isp. corrida de toros – bulių bėgimas/išsiveržimas) – žmonių kova su buliumi. Pramoga, paplitusi Ispanijoje, Portugalijoje, Meksikoje, Brazilijoje ir Pietų Prancūzijoje. Vyksta specialiame amfiteatre. Iš pradžių kapeadorai įerzina bulių raudonu audeklu (kapa). Poto raiti pikadorai duria ietimi keletą kartų gyvuliui į sprandą 3 poras spalvotų kaspinais papuoštų strėlių (banderilių). Pabaigoje toreadoras arba matadoras (dar vadinamas espada), su špaga ir mulete, pritvirtintu prie trumpos kartelės raudonu audeklu, dar kurį laiką efektingai pažaidžia su buliumi ir po to jį nuduria. Korida buvo rengiama jau IX a. Liaudies pramoga tapo XVII a. Klasikinė korida išlikusi tik didžiojoje Ispanijos dalyje. Kanarų salose ir Katalonijoje korida yra uždrausta dėl žiauraus elgesio su gyvūnais. Portugalijoje ir pietų Prancūzijoje koridos metu bulius nėra nužudomas.

Koridą imituojantis šokis vadinamas pasadobliu.

Korida Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XX a. pradžioje Paberžės dvare vykdavo bulių kautynės, tai buvo vienintelė vieta Lietuvoje, kur vyko koridos beveik iki Pirmojo pasaulinio karo.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Vilniaus rajono savivaldybės administracija - Paberžės“. vrsa.lt. 2012-09-18. Suarchyvuota iš originalo 2016-04-28. Nuoroda tikrinta 2016-04-29.