Kordinis velvetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kordinis velvetas
Medvilnės kordinis velvetas
Medvilnės ir vilnos kordinis velvetas

Kordinis velvetas (angl. corduroy) – pūkinis audinys, kurio pūko, sudaryto iš ataudų, kilpelės prie pagrindo tvirtinamos taip, kad sudarius pūką atsirastų metmenų (išilgine) kryptimi einantys rumbeliai. Kordinis velvetas yra rumbelėta aksomo forma.

Kordinis velvetas laikomas patvariu audiniu. Vartojamas laisvalaikio ir darbinei aprangai. Iš jo siuva kelnes, švarkus ir striukes, marškinius.

Šiuolaikiniai kordiniai velvetai daugiausia turi rumbelius, kurie gaunami įsiuvant pūką (angl. tufting). Tarp rumbelių pūko kai kuriuose variantuose būna matyti bepūkis pamatinis audinys.

Rumbelių stambumas paprastai vertinamas kaip angl. wale (čia - 'rantelių tankis'), matuojamas rumbelių skaičiumi colyje.[1] Kuo mažesnis wale skaičius, tuo storesni rumbeliai (4 wale audinys turi daug platesnius rumbelius, nei 11 wale). Kordinio velveto wale skaičius kinta nuo 1,5 iki 21, nors tradiciškai jis būna 10-12. Plačiarumbiai kordiniai velvetai naudojami baldų (paprastai sofų) apmušalams ir kelnėms, o velvetai su vidutiniais ir siaurais rumbeliais paprastai naudojami drabužiams, dėvimiems virš juosmens.

Kordinis velvetas audžiamas taip, kad papildomi siūlai įaudžiami į pagrindinį audinį ir sudaro vertikalų iškilus rumbelius. Šiuos siūlus apkirpus susidaro pūkio rumbeliai, tarp kurių yra grioveliai.

Pagrindiniai kordinio velveto tipai yra:

  • Standard wale: rumbelių tankis 11 rumbelių/colyje. Gaminamas įvairių spalvų.
  • Pincord, pinwale, needlecord: Tai velvetas su didžiausiu rumbelių tankiu (rumbeliai patys smulkiausi), jis viršija 16 rumbelių/colyje.
  • Pigment dyed cprduroy, printed corduroy: Toks velvetas dažytas dažikliais. Dažomas dar audeklas, o iš šio siuvami drabužiai. Pasiūtas drabužis skalbiamas, taip kad dažiklis imtų išsiplauti. Jis išsiplauna netolygiai, todėl drabužis įgauna specifinę „vintažinę“ išvaizdą. Po kiekvieno plovimo drabužio spalvos tampa vis subtilesnės ir individualios. Du pradžioje beveik vienodi drabužiai po kelių skalbimų tampa visiškai individualiais.

Pavadinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Audinys atrodo,lyg jį sudarytų lygiagrečiai sudėtos ir susiūtos virvelės (angl. cords). Angliško pavadinimo angl. corduroy aiškinimas kaip kilusio iš pranc. corde du roi 'karaliaus virvutė (kordas)' yra liaudies etimologija.[2][3]

Kordiniai velvetai turi daug angliškų pavadinimų: corded velveteen, elephant cord, pin cord, Manchester cloth ir cords.[4]

Žemyninėje Europoje kordinis velvetas neretai vadinamas tiesiog angl. Manchester ar angl. cord.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Daniel Billett. „Wale“. About.com. Suarchyvuotas originalas 2007-11-27. Nuoroda tikrinta 2007-11-11. {{cite web}}: Išorinė nuoroda parametre |author= (pagalba)
  2. „Online Etymology Dictionary“. Nuoroda tikrinta 2012-05-26.
  3. „Dictionary.com“. Nuoroda tikrinta 2012-05-26.
  4. Pauline Thomas. „Fashion Fabrics, Velvet in Fashion 2005-2006, By Pauline Weston Thomas“. Fashion-era.com. Nuoroda tikrinta 2013-01-23.