Konciliarizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Konciliarizmas – XII-XIII a. kanonistų suformuota teorija, kad Romos Katalikų Bažnyčios Visuotinis Susirinkimas yra viršesnis už popiežių, kuris, būdamas klusnus Susirinkimui, yra jo vykdomasis organas, ir, esant reikalui, Susirinkimas gali pašalinti jį. Žymiausi konciliarizmo atstovai – Marsilijus Paduvietis, Žanas Gersonas ir Viljamas Okhamas. Teorijos gimimą sąlygojo Didžioji Vakarų Schizma, tarnybų dalijimas už pinigus, piktnaudžiavimas bažnytinėmis bausmėmis etc.

Konciliarizmas nepripažino dieviškos popiežiaus primato kilmės ir aukščiausią valdžią Bažnyčioje skyrė vien liaudžiai. Popiežius, vyskupai, kunigai savo pareigas atlieka tik kaip tikinčiųjų bendruomenės įgaliotiniai; tai bendruomenei atstovauja Visuotinis susirinkimas (aukščiausiasis organas).

Konstanco Susirinkimas (1414-1418), atstatydindamas visus tris popiežius, ir išrinkdamas naują, įveikė Didžiąją Vakarų Schizmą bei paskelbė dekretą dėl Susirinkimo viršenybės popiežiaus atžvilgiu. Bazelio Susirinkime (1431-1449) Susirinkimo viršenybė popiežiaus atžvilgiu paskelbta tikėjimo dogma.

Vėlesniais amžiais konciliarizmas reiškėsi Prancūzijoje kaip galikanizmas.

Vatikano I Susirinkimas (1869-1870) konciliarizmui griežtai priešpastatė popiežiaus primato ir neklaidingumo dogmas; Vatikano II Susirinkimas (1962-1965) pareiškė, kad popiežius kaip vyskupų kolegijos narys ir galva visuomet sudaro su ja organišką vienybę, ypač kai Susirinkimas yra Visuotinis.